Na tržištu postoji stotine različitih preparata za čišćenje lica, seruma i tonika, ali koji su to glavni sastojci potrebni da bi se dobila savršena koža?

Doktorka Lili Telekoub, iz "McLean" dermatološkog centra, navodi da je ključno potražiti preparate čija formula sadrži sledeća četiri sastojka.

Glikolna kiselina (Glycolic Acid)

Glikolna kiselina koja se dobija iz šećerne trske je alfa hidroksi kiselina (AHA), odnosno hemijski eksfolijant. Tamo gde fizički piling uklanja nakupljenu mrtvu kožu pročišćavanjem, hemijski piling to čini otapanjem, čineći kožu nežnijom, piše Woman's Health.

Prednosti: Korišćenje glikolne kiseline ostaviće tvoju kožu mekom i blistavom, kaže dr. Telekoub.

"Osim toga, ona čisti začepljene pore, pa pomaže kod mitesera i dubljih cističnih akni." Takođe, može umanjiti pojavu ožiljaka od akni i umanjiti hiperpigmentaciju, pokazalo je kliničko, kozmetičko i dermatološko istraživanje.

Kada i kako se koristi: Iako većina pilinga sadrži 20 do 70 % glikolne kiseline, glikolnu kiselinu možeš dodati u svakodnevnu rutinu i putem proizvoda s malim dozama poput nekih seruma.

"Koristim glikolnu kiselinu svaki dan", rekla je Telekoub. Možeš je nanositi u bilo koje doba dana, unutar svoje normalne rutine čišćenja lica, pre nanošenja hidratantnog sredstva.

Glikolna kiselina koja se dobija iz šećerne trske je alfa hidroksi kiselina (AHA), odnosno hemijski eksfolijant.
Shutterstock 

C vitamin 

C vitamin ne nalazi se samo u tvojoj jutarnjoj čaši soka od narandže ili limuna i vode.

Prednosti: Ne samo da može lečiti i sprečiti hiperpigmentaciju i upale, prema britanskim istraživačima svakodnevna primena C vitamina takođe može povećati proizvodnju kolagena. Ako živiš u gradskom, zagađenom području C vitamin ti može pomoći u uklanjanju nečistoće iz kože, održavajući kožu blistavom.

Kada i kako se koristi: Nanesi ga ujutro nakon čišćenja lica i pre nego što staviš zaštitni faktor.

Iako većina pilinga sadrži 20 do 70 % glikolne kiseline, glikolnu kiselinu možeš dodati u svakodnevnu rutinu i putem proizvoda s malim dozama poput nekih seruma.
Freepik 

Retinol

Retinol je derivat vitamina A koji je poznat po svojoj dobrobiti protiv starenja.

Prednosti: Za razliku od ostalih sastojaka protiv starenja koji u fokusu imaju samo gornji sloj kože, retinol poboljšava elastičnost gornjeg, srednjeg i najdubljeg sloja kože stimulišući stvaranje kolagena i elastina.

Kada i kako se koristi: "Retinol se može kupiti u slobodnoj prodaji ili na recept. Međutim, retinoli na recept obično deluju bolje, ali to je medicinski retinol i on kod nekih osoba može izazvati iritaciju. Dok kod kozmetičkog retinola to nije slučaj", kaže dr. Telekoub. Na tržištu postoji mnogo različitih retinola. Dermatolozi u pravilu preporučuju 0,4 % koncentracije za osnovne blagodati protiv starenja.

Jednom kad pronađeš svoju idealnu formulu ili ti je dermatolog preporuči, dodaj retinol u svoju noćnu rutinu. Ako dolazi u vidu seruma, nanesi ga nakon čišćenja, a ako dolazi u formi hidratantne kreme upotrebi ga kao poslednji korak u svojoj večernjoj rutini. Proizvode s glikolnom kiselinom ne bi trebalo istovremeno koristiti s preparatima koji sadrže retinol jer bi koža mogla iziritira i isuši.

Retinol je derivat vitamina A koji je poznat po svojoj dobrobiti protiv starenja.
Shutterstock 

Ceramidi

Ceramidi su prirodni lipidi u koži koji pomažu u stvaranju vlage u koži. Kad kožu premažeš sintetičkim ceramidima, koji su dizajnirani da oponašaju one prirodne, u obliku hidratantnih krema, pomažu ti da navlažiš kožu.

Prednosti: Ljudi s blistavom i zdravom kožom imaju viši nivo ceramida, dok oni koji imaju određena kožna stanja poput psorijaze, atopijskog dermatitisa, akni i peruti imaju niži nivo ceramida, objašnjava Telekoub i nastavlja kako "ceramidi zadržavaju vodu u koži, što dovodi do hidratizovane kože."

Kada i kako se koriste: "Ceramidi se nalaze u hidratantnim sredstvima", kaže doktorka. Dakle, dodaj ih u svoju rutinu i koristiti ga ujutro i noću nakon čišćenja i nanošenja bilo kakvih esencija, seruma ili tonera.

Ceramidi su prirodni lipidi u koži koji pomažu u stvaranju vlage u koži.
Shutterstock