Biti član bilo koje kraljevske porodice je zaista izazovan zadatak. A posebno kada je u pitanju monarhija poput britanske. Danas vam otkrivamo sedam poznatih pravila koja moraju poštovati ne samo kralj Čarls III i kraljica Kamila, već i drugi članovi njihove porodice.

Bez "grljenja" u javnosti

Videti Čarlsa i Kamilu kako se ljube na javnom događaju bilo bi nešto iz sfere fantastike. Naime, stariji članovi porodice pridržavaju se određenog protokola. Pozdravljaju se naklonima i rukovanjima, ređe poljupcem u obraz.

Na primer, princeza Kejt je, navijajući za svog muža na polo utakmici, takođe poljubila u obraz nakon igre. Prošla su one vremena kada su Čarls i njegova prva žena, princeza Dajana, tokom ovakvih igara javno razmenjivali poljupce.

Zabrana primanja poklona

Članovi kraljevske porodice dobijaju stotine poklona od obožavalaca. Pokloni stižu u Bakingemsku i Vindzorsku palatu, donose se tokom javnih šetnji, ali nažalost, ovi pokloni retko dospevaju do odredišta. Često smo mogli da vidimo kako kralj Čarls ili princeza Kejt ljubazno odbijaju poklone, dok Kejt može da prihvati samo crteže koje deca donesu.

Mnogi se pitaju šta je princ Vilijam poklonio Kejt za 40. rođendan.
Foto: Jonathan Buckmaster-Express/POOL supplied by Splash News / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Postoje izuzeci – pokloni se prihvataju kada su ponuđeni kao suveniri nakon zvaničnih poseta ili povodom kraljevskih venčanja ili drugih važnih ličnih događaja. Članovi porodice mogu prihvatiti poklone od državnih institucija, kao što su vojska ili dobrotvorne organizacije s kojima imaju uspostavljene veze.

Zabrana zajedničkih letova

Iako ovo pravilo često ignoriše princ Vilijam, njegova pokojna baka, kraljica Elizabeta II, bila je vrlo zabrinuta kada je leteo u istom helikopteru sa čitavom porodicom. Zvanično ne postoji zabrana za članove iste porodice da lete zajedno, ali iz bezbednosnih razloga, dva prestolonaslednika ne bi smela da budu na istom letu kako bi u slučaju avionske nesreće monarhija izbegla gubitak dvojice potencijalnih naslednika.

profimedia-0502756617.jpg
Foto: Tim Rooke / Shutterstock Editorial / Profimedia

Princ Vilijam i njegov stariji sin, princ Džordž, leteli su zajedno tokom svojih kraljevskih turneja u Kanadi, Australiji, Novom Zelandu, Poljskoj i Nemačkoj. Takođe, kada je Vilijam bio mali, pratio je svog oca na turnejama širom sveta.

Čarape su obavezne

Ovo pravilo je postavila pokojna kraljica Elizabeta II, koja je preferirala da na zvaničnim događanjima kraljevske dame nose čarape.

Princeza Kejt često nosi bež čarape ili najlonke. A neposredno pred venčanje Megan Markl i princa Harija, zbog čarapa za devojčice-kvinte, došlo je do nesuglasica između Megan i Kejt. Kejt je insistirala da njena ćerka Šarlot i druge devojčice budu u čarapama, dok je Megan, kao domaćin ceremonije, bila protiv toga. Ovu svađu je Megan kasnije komentarisala u intervjuu sa Oprom Vinfri, ali to je već druga priča.

Bez selfija i autograma

Članovi kraljevske porodice obično ljubazno odbijaju da se slikaju jer su na javnim događajima fokusirani na samu manifestaciju, a ne na to da poziraju sa obožavaocima. Ponekad, kao vrlo retki izuzetak, mogu pristati da se fotografišu.

Inače, princ Hari je najveći protivnik selfija u kraljevskoj porodici. Tokom posete Australijskom vojnom memorijalu u Kanberi, odbio je molbu jednog mladog obožavaoca, objasnivši: "Ne, mrzim selfije. Ozbiljno, moraš da se oslobodiš ove navike, znam da si mlad, ali selfiji su loši. Samo napravi normalnu fotografiju!" rekao je tada Hari.

Kraljica Elizabeta II smatrala je nepristojnim gledati u ekran telefona kada pred vama stoji sama monarhinja i nikada nije pravila selfije.

Što se tiče autograma, to je staro pravilo koje i dalje važi za sve članove kraljevske porodice

Pravilo "crne haljine"

Prilikom bilo kakvih inostranih putovanja, članovi kraljevske porodice obavezni su da ponesu crnu odeću za slučaj neplanirane žalosti. Za žene je to crna haljina, za muškarce odelo. Ovo pravilo članovi porodice poštuju bez greške, u slučaju da neko preminu dok su oni u inostranstvu. Kada je 1952. godine umro otac pokojne kraljice Elizabete II, kralj Džordž VI, ona je bila u Keniji sa princom Filipom i nije imala spremnu crnu haljinu.

preminula kraljica elizabeta
Foto: Aaron Chown / AFP / Profimedia

Zbog toga, kada je stigla u Veliku Britaniju, Elizabeti II nije bilo dozvoljeno da napusti avion dok joj nije bila dostavljena crna odeća.

Bez političkih stavova

Prema zakonu, kralj ima pravo da glasa na izborima, ali to nije praksa. Na zvaničnom sajtu britanske kraljevske porodice objašnjava se nepristrasna uloga Njegovog Veličanstva u parlamentu. Očekuje se da, kao šef države, kralj "ostane strogo neutralan u političkim pitanjima" i "ne glasa niti se kandiduje na izborima". Zbog toga nikada nećete čuti kralja ili bilo kog člana porodice da javno iznose svoje političke stavove.