Ne postoji način da to zaobiđemo: moramo da savladamo komunikaciju na radnom mestu ako želimo da budemo uspešne u svojim karijerama. Ono što čitav proces čini još težim jeste pokušaj da pronađemo savršene reči i način kako da ih kažemo da bismo jasno komunicirale i bile ozbiljno shvaćene. Nažalost, čak i jednostavne fraze mogu biti negativno shvaćene. Ako kažem: „Izvinjavam se zbog toga!“, moje kolege mogu pomisliti da sam slaba. Ako kažem: „Prijateljski podsetnik…“, moji saradnici mogu pretpostaviti da sam pasivno-agresivna. Tako da često pokušavamo da nađemo savršenu ravnotežu u svakoj interakciji.
Lako je zapasti u analizu svake sitnice. Da li ovo zvuči u redu? Jesam li previše ljubazna? Da li sam stavila previše uzvičnika? Lista se nastavlja. I dok još uvek pokušavamo da pronađemo tačan broj uzvičnika, postoji nekoliko fraza koje uspešne žene uvek imaju u rukavu kako bi se uverile da efikasno komuniciraju. Evo njih:
„Ne vidim to na ovaj način, i evo zašto.“
Iznošenje svog mišljenja—posebno kada se razlikuje od mišljenja drugih u prostoriji—može biti zastrašujuće i izazvati nervozu. Ali vaše mišljenje je jednako važno i relevantno kao i mišljenja drugih, i zaslužujete da ga podelite! Nije nepristojno neslagati se sa onim što drugi govore, i ne morate se izvinjavati zbog različitog mišljenja. Kada iznosite svoje mišljenje, važno je da razmislite o vremenu i opravdanju koje ćete koristiti kako biste podržali svoj stav.
„Imam još misli koje želim da podelim.“
Svi smo osetili to: kada konačno skupite hrabrosti da podelite svoje mišljenje, a pre nego što završite, kolega vas prekine i oduzme vam pažnju. To se dešava stalno, i iako može biti obeshrabrujuće, u redu je ponovo se uključiti u razgovor i nastaviti sa izlaganjem svojih misli. Ako vas neko prekine, pokušajte da pronađete prirodnu pauzu u razgovoru i recite: „Imam još misli koje želim da podelim. Hvala na vašem doprinosu, ali volela bih da završim ono što sam započela pre nego što pređemo na dalje.“
„Moj raspored je trenutno pun. Šta ako pitamo xy osobu?“
Postoji velika razlika između toga da budete timski igrač i da vas iskorišćavaju, ali uspešne žene nisu uplašene da postave granice između ta dva. Žene često bivaju tražene da preuzmu odgovornosti koje nisu u okviru njihovih radnih zadataka—bilo da je to organizacija događaja ili pisanje beleški na sastanku.
„Zaslužujem povišicu.“
Rodna razlika u platama i dalje postoji. Samouverene i snažne žene znaju svoju vrednost i ne plaše se da traže ono što zaslužuju, čak i kada to izaziva anksioznost. Iako bismo svi želeli da jednostavno kažemo da zaslužujemo povišicu i da je dobijemo, postoji dodatni rad koji će ojačati vaš argument.
„Ponosna sam na moj trud u ovom projektu.“
Ne dajemo sebi dovoljno zasluga. U svetu u kojem smo naučeni da umanjujemo svoja postignuća i da ne zauzimamo previše prostora, zastajanje da prepoznamo sopstveni trud može delovati nepotrebno pohvalno. Čujte me jasno: imate potpuno pravo da proslavite svoj uspeh i postignuća, i biti ponosna na sebe je neverovatan osećaj.
„Neću moći da prisustvujem sastanku. Možete li mi dati rezime kasnije?“
Uspešne žene znaju da moraju da odlučno prioritetizuju svoj raspored, a ponekad to uključuje i odbijanje poziva za sastanke ili uklanjanje sebe iz projekata gde znaju da njihov tim može da pokrije posao bez njih.
„Zahvaljujem što ste odvojili vreme da razgovarate danas.“
Lako je osetiti krivicu zbog traženja vremena od kolega, posebno kada su njihovi kalendari pretrpani. Možda se osećate krivom što tražite slobodno vreme između sastanaka, ali ako je dobar razlog, nema razloga da se osećate loše zbog toga.
„Hvala na strpljenju!“
Sem ako nije eksplicitno napisano u politikama vaše firme ili ako nemate dogovor sa timom, u suštini nema zahteva kada morate da odgovorite na email ili chat. Što možda smatrate zakašnelim odgovorom, zapravo može da bude sasvim u redu.
„Javite se ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica.“
Ne morate objašnjavati ili pitati da li vaše ideje imaju smisla. Svi imamo sjajne ideje koje želimo da podelimo. Umesto da se brinete o tome da li je način na koji ste izgovorili svoje misli bio jasan, podstičite pitanja koja otvaraju dvosmernu diskusiju između vas i vaših kolega.
„Zahvaljujem na vašem mišljenju, razmotriću ga.“
Povratna informacija nam pomaže da rastemo i razvijamo se, a najuspešnije žene u biznisu traže povratne informacije, razmatraju ih i primenjuju promene kada je to potrebno.