Sve više ljudi teži uspešnoj karijeri, zbog čega su spremni preuzeti dodatnu odgovornost, raditi prekovremeno, zanemariti druge životne potrebe kako bi se popeli na lestvici uspeha. Iako je snažna radna etika zasigurno vredna divljenja, činjenica je da je nemoguće neprestano juriti uz lestvicu u punoj brzini. Kada je u pitanju dugoročno održavanje vrhunskih rezultata, važno je poznavati nekoliko saveta koji će vam pomoći da sačuvate uspešnu karijeru, bez rizika od sagorevanja i ugrožavanja svog zdravlja i sreće.
Treneri holističkog vođenja i razmišljanja su pomogli preduzetnicima i liderima u kompanijama, podučavajući ih strategijama kako da se osećaju ispunjeno, kao i kako da obezbede balans za telo, um i dušu. Stvoren je koncept kako da se održi ravnoteža i zdrav razum između posla i privatnog života. Ovo je ključni deo koji svi moramo naučiti i zatim održavati u svojim karijerama i životima. Verujemo da su uspeh u poslu i dobrostanje nerazdvojno povezani, pa je važno da istražimo sve oblasti svog života kako bismo bolje razumeli gde se kriju zamke na putu do uspešne karijere i ispunjenog života.
Preduzetnički gurui za dobrostanje dele stručne savete za postizanje uspeha u karijeri, bez žrtvovanja fizičkog i mentalnog zdravlja. Otkrivaćemo vam kako da se nosite sa stresom, a u isto vreme nađete dovoljno vremena za odmor, porodicu i posao. Opšta lekcija je sledeća: ako želite da održite uspešnu karijeru, morate se pobrinuti za svoje dobrostanje, kako fizičko, tako i mentalno, u i van kancelarije.
1. Prioritet dajte svom dobrom stanju
Stručnjaci naglašavaju da morate sebi dati prioritet u pogledu dobrog stanja. Istina je da to neće učiniti niko drugi, kvalitet svog života morate obezbediti sami. Ponekad jednostavno čekamo da nam neko kaže: "Hej, odmori se, danas si već dovoljno učinila". Zašto čekamo potvrde od drugih? Zaista se ne volimo dovoljno da sebi kažemo da imamo dovoljno, da možemo da se opustimo i priuštimo nešto samo za nas? Ključno je da prestanemo da tražimo potvrdu od spoljnog sveta i čekamo da neko primeti naš trud i rad. Da li nam to zaista pomaže ako izgubimo svoje zdravlje i ljude oko nas zbog toga što stalno radimo? Treba da volimo sebe dovoljno da prestanemo kada ne možemo više.
Poznato je da posledice zanemarivanja svog dobrog stanja mogu biti štetne. Verovatno smo svi već čuli o posledicama prekomernog rada i stresa. Sagorevanje nastaje usled psihičkog iscrpljenja, zbog čega je važno da obratimo pažnju na svoje mentalno zdravlje, jer nema ničeg važnijeg od toga. Ako to ne učinimo, možemo se naći u začaranom krugu iscrpljenosti, gde trpe sve oblasti našeg života. Ako ne odvojimo vreme da se pobrinemo za svoje dobrostanje, na kraju ćemo, iz zdravstvenih razloga, morati da se fokusiramo na lečenje.
Odmaranje treba postati vaš prioritet
Stručnjaci napominju da postoji široko rasprostranjeno pogrešno verovanje da je odmor luksuz, a ne nužnost. Deo nas veruje da što više radimo, to imamo veću vrednost. Kada konačno usporimo ili odvojimo vreme za sebe, možemo se osećati krivima ili zabrinutima što ne radimo dovoljno, ali prekomeran rad na kraju samo ometa našu produktivnost. Ako se ne zaustavimo ili ne odmorimo, naše telo i glava provode previše vremena u stresnom stanju. Ako želimo da obavljamo posao uspešno i imamo karijeru koja traje čitav život, važno je da usporimo misli i telo. Svi smo primetili da postoji trenutak u danu kada jednostavno ne možemo više. Možda smo proveli 8 sati na poslu, želeći da se dokažemo, ali i dalje želimo da proširimo tih 8 sati na 10, i jednostavno ne možemo da se koncentrišemo. Tada je najbolje da napravimo pauzu i nastavimo sutra sa svežim umom.
2. Posmatrajte sebe, šta vam pomaže da se oslobodite stresa
Jedna od tajni održavanja maksimalne radne efikasnosti je prepoznavanje kako vaše telo reaguje na stres. Kada ga osetite, važno je da se zaustavite pre nego što bude prekasno. Naše telo i um na stres različito reaguju, a stručnjaci kažu da ne postoji univerzalno pravilo kako će telo odreagovati na stres kod svih ljudi. Svaka osoba zna šta treba da učini za svoje dobrostanje, šta joj pomaže da održi bistar um i vitalno telo. Za neke to može biti zdrava ishrana, za druge dobar san, meditacija, vežbanje. Bitno je da svaka osoba pronađe način na koji će smanjiti stres i osetiti se bolje.
Ako još uvek ne znate kako da se oslobodite stresa, postavite sebi sledeća pitanja:
- "Šta mi je potrebno danas da bih se osećao mirno i spokojno?"
- "Šta mogu da učinim da bih bio/la manje pod stresom?"
- "Da li postoji nešto što ne želim da uradim ili ne želim da kažem 'da'?"
- "Šta želim da radim ili koje stvari želim da kažem 'da'?"
3. Postavite cilj da postignete fleksibilnost između profesionalnog i privatnog života, a ne balans
Neki stručnjaci snažno zagovaraju da ne veruju u balans, već u fleksibilnost u prelaženju između različitih oblasti života. Ravnoteža za mnoge znači zastoje, kao da smo zaustavljeni na određenim područjima života i da je potrebno mnogo više prilagođavanja. Sigurno imamo delove života u kojima dopuštamo malo više fleksibilnosti, i druge delove u kojima nam se čini da moramo ostati statični. Veliki projekat na poslu može značiti da ćete imati manje slobodnog vremena, ali to ne znači da vaš san ili zdrave navike treba da pate. Ključno je da nešto promenite ako se osećate preopterećeno u svojoj karijeri, tada je vreme da smanjite radne sate i više se fokusirate na svoje dobrostanje.
Sigurno ste već čuli da meditacija može biti ključno sredstvo za dovođenje uma i tela u stanje smirenosti, udaljavanje od haotičnog sveta i usmeravanje ka unutrašnjoj harmoniji. Uspešni preduzetnici tvrde da im je meditacija pomogla da postignu uspeh, jer čisti um i vraća fokus. Stručnjaci smatraju da meditacija pomaže da čujemo naš unutrašnji glas, koji je jedini koji nam može reći istinu kad sumnjamo, samo treba da ga slušamo.
Evo tri ključna koraka koja možete uvrstiti u svoju svakodnevnu rutinu i olakšati svoj svakodnevni život:
Pauza
Ako se osećate potpuno iscrpljeno, zaustavite se i napravite pauzu. Bez obzira da li ste preopterećeni poslom ili vam je potrebna pauza, ona vam omogućava da promenite energiju, odmorite, osvežite se i pogledate stvari iz nove perspektive. Stručnjaci preporučuju pravilo 90-10. Za svakih 90 minuta koncentrisanog rada, odvojite 10 minuta da napunite energiju i obnovite mozak i telo.
Unutrašnji "reset"
Prepoznajte delove života kojima je potrebna vaša dodatna pažnja, dozvolite sebi da to osetite i shvatite šta stvarno želite.
Izbegavajte "omamljivanje"
Odvojite se od ekrana, slatkiša i noćnih koktela. Stvorite sebi pozitivne rutine koje vas opuštaju umesto da iscrpljuju.
Trake za bore su hit tretman među ženama: Zatežu kožu i daju lifting licu, ali kakav je dugoročni efekat?
Maskara koju će plavuše obožavati: Najbolji je ulov ikada, a kupujemo je u drogeriji za manje od 1000 dinara
Kako je Ilon Mask toliko smršao? Nezdrav način koji mnogi koriste, a nije u pitanju ozempik
Ugrizite se za jezik pre nego što im bilo šta kažete: 5 horoskopskih znakova kojima ne treba slepo verovati
5 komada za koje vam niko nikad neće reći da su izašli iz mode: Svaka žena od stila ih ima u ormanu