ktor Majkl Greger, autor knjige How Not to Die, promoviše pristup ishrani zasnovan na naučnim istraživanjima i naglašava važnost jedenja cele biljne hrane. Njegova preporuka uključuje jedenje raznovrsnog voća, povrća, integralnih žitarica, mahunarki, orašastih plodova i semena, piše VegInspired.
On smatra da je važno konzumirati ovih 10 vrsta namirnica, a pored njih ukazuje i na značaj vežbanja i zdravih pića, poput vode i zelenog čaja.
1. Mahunarke
Mahunarke kao što su pasulj, sočivo, slanutak i grašak su odlični izvori proteina, vlakana i drugih hranljivih materija. Preporučuje se njihovo redovno uključivanje u ishranu.
2. Bobice
Bobičasto voće, kao što su borovnice, maline, jagode i brusnice, bogate su antioksidansima kao što su flavonoidi, antocijanini i vitamin C. Takođe sadrže značajne količine vlakana, koja mogu podržati zdravlje probave, regulisati šećer u krvi, sniziti holesterol i promovisati sitosti.
3. Ostalo voće
Voće je odličan izvor vitamina, minerala, vlakana i fitonutrijenata koji su važni za održavanje zdravlja. Svaka vrsta voća nudi svoj jedinstveni skup hranljivih materija, tako da je važno da jedete raznovrsno voće kako biste bili sigurni da dobijate sve hranljive materije koje su vam potrebne. Jabuke, banane, kruške, smokve i jagode samo su neke od vrsta čija se konzumacija jako preporučuje.
4. Zeleno povrće
Zeleno povrće je bogato vitaminima (kao što su vitamin A, vitamin C, vitamin K i folna kiselina), mineralima (kao što su gvožđe, kalcijum i kalijum) i drugim hranljivim materijama kao što su vlakna, antioksidansi i fitokemikalije.
5. Klice kupusa
Kupus je izvor vitamina A, K, C, B6, folata, kalcijuma, kalijuma, bakra i mangana, koji su ključni za različite funkcije u telu, uključujući zdravlje kostiju, imuni sistem, krvni pritisak i drugo.
6. Ostalo povrće
Različite vrste povrća, kao što su šargarepa, krompir, tikvice, paradajz, itd., pružaju različite hranljive materije kao što su vitamini, minerali, vlakna, antioksidansi i fitonutrijenti. Jedenje raznovrsnog povrća obezbeđuje unos svih hranljivih materija neophodnih za održavanje zdravlja.
7. Seme lana
Laneno seme je jedan od najbogatijih biljnih izvora omega-3 masnih kiselina, koje su takođe esencijalne masne kiseline važne za zdravlje srca, mozga, očiju i kože.
8. Orasi
Orašasti plodovi su bogati zdravim mastima, proteinima, vitaminima i mineralima. Neki od njih, poput oraha, takođe su izvor omega-3 masnih kiselina. Osim toga, dobro je konzumirati bademe, lešnike, pistacije itd.
9. Začini (kurkuma)
Kurkuma se može koristiti kao začin u raznim jelima, uključujući kari, supe, sosove, priloge, pića i smutije. Može se koristiti i kao dodatak ishrani u obliku dodataka ishrani.
10. Cela zrna
Umesto prerađenih žitarica, kao što su beli hleb ili beli pirinač, preporučuje se konzumacija celih žitarica kao što su smeđi pirinač, hleb od celog zrna i integralne žitarice kao što su kinoa ili ječam.
Bonus video
Sensa.hr/Wanted/Vanja Pajović
Najbolji sladoled u Beogradu: Iskoristite poslednji sunčan vikend i posetite jedno od 5 mesta sa neodoljivim ukusima
Francuskinje obožavaju ove nesvakidašnje komade: Iako vešto kombinuju basic stvari, ne beže od eksperimentisanja
Greška zbog koje vam se kosa umasti za dan: Proizvod koji vam prvi nikad ne bi pao na pamet
Stalno se vraćate bivšem partneru i ni sami ne znate zašto? Zbog ovih 5 razloga vam nikada neće krenuti na bolje
Uradite ovo uveče i probudićete se sa savršenim tenom: 6 trikova koje su nam otkrili dermatolozi