Pene, ulja, losioni, micelarne vode... važno nam je koje sastojke sadrže i kako oni utiču na našu kožu. Sasvim je razumno brinuti se o tome hoćemo li dobiti dovoljno antioksidansa ili hranljivih sastojaka za kožu i time smo verovatno zaokupljeni više nego temperaturom vode kojom peremo lice.
A upravo ona može biti ključna za postizanje najboljih rezultata u nezi lica, jer pranje hladnom vodom višestruko pozitivno utiče na kožu, posebno na suvu kožu i onu sklonu aknama.
Dobrobiti hladnog umivanja
Umivanje toplom, a posebno vrućom vodom, uklanjaju se prirodne masnoće s kože, zbog čega se ona isušuje, slabi joj prirodna zaštita, a može postati i sklonija pojavi bubuljica.
Pored toga, toplina podstiče širenje krvnih sudova, pa koža postaje crvenija. S druge strane, umivanje hladnom vodom – iako isprva može delovati šokantno – odlično je za našu kožu, jer podstiče cirkulaciju krvi. Istraživanja su pokazala da telo šalje više krvi na ohlađeno područje, a bolja prokrvljenost dovodi u kožu više vazduha i hranjivih stvari. Zahvaljujući tome koža dobija zdrav sjaj, a ujedno se i bolje brani od delovanja slobodnih radikala, nestabilnih spojeva koji koži mogu naneti štetu, pa mogu i ubrzati njeno starenje. Nakon umivanja hladnom vodom ostaće očuvana i prirodna zaštita kože.
Dobro je i za prirodu
Nije čudno što ova jeftina i dostupna metoda pranja lica postaje sve privlačnija onima koji se zalažu za prirodna rešenja u nezi, ne samo zbog pozitivnog učinka na kožu, nego i zbog brige za okolinu. I kozmetički brendovi koji ulažu napore u održivost, promovišu čišćenje hladnom vodom te uz minimalno korišćenje vode, jer se time smanjuje potrošnja energije, štedi se novac i čuva priroda.
Ipak, ispiranje lica hladnom vodom može imati mana. Zbog toga što stiska pore, hladna voda može u njima „zarobiti” bakterije i nečistoće, pa dermatolozi preporučuju da ipak nakon skidanja šminke prvo isperemo lice mlakom vodom, a potom hladnom kako bi se stegle pore i pojačala cirkulacija krvi za zdrav sjaj.