Da li ste znali da kolagen vlakna čine 30% naše telesne težine? Stanje kože, noktiju i kose, lepota lica i tela zavisi od njihove elastičnosti.
Ako u ishrani često imate tešku prviše prerađenu hranu i namirnice bogate lošim ugljenim hidratima to dokazano izaziva stres u mnogim sistemima, izaziva upale, iscrpljuje vitalnost.
Glikacija je najsloženiji proces u našem telu, koji pokreće prerano starenje tkiva. Japanski naučnici su prvi put otkrili vezu između potrošnje šećera i smanjenja elastičnosti kolagenskih vlakana.
Šta je glikacija
Kada se šećeri i slatka hrana probave, creva su pod stresom. Višak ugljenih hidrata može izazvati zapaljen proces, fermentaciju i promene mikroflore. Proces uključuje imuni sistem, srce, pluća i druge organe.
Proces glikacije pokreće potrošnju šećera. Kada se probavi, oslobađa se velika količina glukoze. Njegov višak se delimično skladišti u rezervi, a određena količina se taloži na kolagenskim vlaknima. Oni gube elastičnost i fleksibilnost, postaju previše kruti.
Prve promene se javljaju do 30. godine. Tokom procesa glikacije, proizvodi raspadanja se snažno talože i do starosti se stopa povećava 6 puta. Koža na licu i telu postaje naborana i mlitava, svaka ogrebotina ili posekotina pretvara se u neestetski ožiljak.
Nedostatak vlage čini ga suvim i pahuljastim. Glukoza ometa stvaranje novog kolagena, zbog čega kreme i serumi protiv starenja ne daju željeni rezultat.
Među negativnim efektima glikacije je i :
- metabolički poremećaj u dubokim slojevima kože;
- povećana osetljivost na sunčevo zračenje;
- pojavljuju se pigmentacione mrlje.
Prevencija glikacije
Za ljubitelje slatkiša i visokokalorične hrane, proces se odvija ubrzanim tempom. Velika količina glukoze podstiče supstance koje se oslobađaju tokom glikacije.
Stručnjaci preporučuju izbegavanje određene hrane koja izaziva negativne reakcije:
- brza hrana (pomfrit, pljeskavice, čips);
- jela koja zahtevaju pohovanje(meso, krila, hrskava peciva);
- pivo;
- slatki likeri;
- kuvano mleko;
- kuvano kondenzovano mleko.
Preporučuju smanjenje unosa fruktoze, veštačkih zaslađivača, glukoznih sirupa i melase. Glikacija nastaje jedenjem šećera koji se zagreva tokom kuvanja.
Kako usporiti glikaciju:
Sulforafan. Pronađen u brokoliju, aktivira sistem zaštite od glikacije. Ubija bakterije, poboljšava funkcionisanje jetre, mozga, zglobova.
Vitamin B6. Štiti od hipertenzije, moždanog udara i raka.
Taurin. Usporava akumulaciju glukoze na vlaknima, podržava rad srca kod dijabetes melitusa.
Melatonin. Važan hormon održava mladost i vitalnost.
Ne postoje posebne dijete za sprečavanje glikacije, ali jednostavni saveti nutricionista pomoći će smanjenju količine štetnih jedinjenja i glukoze u krvi: Jedite 3 puta dnevno u redovnim intervalima kako biste izbegli stalne skokove šećera u krvi.
Nekoliko puta mesečno napravite 16-satnu pauzu bez hrane, tokom koje započinje čišćenje proizvoda glikacije. Vežbajte, vežbajte mišiće lica i sagorevajte kalorije, piše Stil Kurir.
Da biste se zaštitili od glikacije, kuvajte zdravo. Telo može dobiti korisne ugljene hidrate iz voća, hleba od celog zrna, žitarica i orašastih plodova.
U velikim količinama proizvodi glikacije su opasni po zdravlje, narušavaju elastičnost kolagena i izazivaju rano starenje. Naše telo ih proizvodi kada jedemo šećer ili nezdravu hranu.
U Sava Centru održana promocija knjige "Tajne zanata" Miroslava Miškovića
Viralno rumenilo košta 44€, a ne vredi ni 500 din: Ove drogerijske zamene su 10x bolje i pigmentovanije
10 situacija kada smo morali 2x da pogledamo u obuću slavnih: Kokošije kandže i danas su nešto najčudnije ikad
Elle Style Awards 2024: Počinje odbrojavanje do najvećeg modnog događaja u regionu
Ni braon ni burgundi: Ova boja haljine se bez problema uklapa u svaki dnevni stil, a mi znamo 12 najlepših