Nema sumnje da je protein jedan od najvažnijih delova zdrave i izbalansirane ishrane. Za većinu ljudi, preporučeni dnevni unos proteina zasniva se na vašoj težini, a to je 0.36 grama po kilogramu, prema Harvard Health Publishing. Obično, svako ko vežba ili pokušava da poveća unos proteina u ishrani zna koje namirnice može da odabere kako bi postigao svoje ciljeve. Međutim, ako niste pažljivi, možete se preopteretiti namirnicama za koje ljudi misle da su bogate proteinima. U nastavku, nutricionista deli sa nama namirnice koje često pogrešno etiketiraju kao bogate proteinima.
1. Kikiriki puter
„Da bi namirnica bila smatrana bogatom proteinima, potrebno je da ima barem 10 grama proteina na svakih 100 kalorija, ako ne i više“, objašnjava korisnica TikToka @DietitianTayla.
Prva namirnica koju izdvaja je kikiriki puter. Nažalost, dok je ovaj zasluženi užitak ukusan dodatak smutijima ili voću, neće vam baš pomoći da dobijete potreban unos proteina.
„Za dve kašičice dobijete oko 200 kalorija i samo šest do sedam grama proteina“, kaže ona.
2. Jaja
Bila kuvana, pržena, poširana ili kajgana, jaja su oduvek bila izvor lako dostupnih proteina—posebno ujutru. Međutim, @DietitianTayla kaže da je ovo iznenađujuće pogrešno shvatanje.
„Da, jaja sadrže proteine, ali nisu inherentno bogata proteinima“, kaže ona. „Jedno celo jaje ima oko 70 kalorija i otprilike 6 grama proteina, što znači da je ispod 10 grama na svakih 100 kalorija.“
3. Grčki jogurt
Grčki jogurt je odličan kao osnova za voćne salate ili zdravija zamena za pavlaku u različitim jelima. Ali, pre nego što počnete da se oslanjate na njega kao glavni izvor proteina, obavezno uradite malo osnovnog istraživanja. U svom videu, @DietitianTayla kaže da neki brendovi nisu toliko bogati proteinima.
„Za jednu porciju, to je 140 kalorija i samo 4 grama proteina“, napominje ona. „Takođe, sadrži ogromnih 15 grama dodanog šećera, tako da, ako pogledate etiketu i uporedite je sa sladoledom, vrlo su slični.“