Dr Ficdžerald je naučnica koja se bavi biohemijom na Institutu za funkcionalnu medicinu u Vašingtonu. Ona je sprovela studiju u kojoj su učesnici osam nedelja sledili ishranu uglavnom biljnog porekla, siromašnu šećerom i soli, koja ne sadrži prerađenu hranu ili alkohol.
Posle toga, specijalnim alatom nazvanim Horvath DNAm age clock merena je biološka starost učesnika i utvrđeno je da su se podmladili za 3,23 godine.
Ovo su ključne namirnice koje treba da jedemo i preokrenemo proces starenja.
Zeleno povrće održava mozak mladim
Jedite dve porcije od 65g svaki dan.
“Kelj, blitva i spanać su odlični jer sadrže puno folata i drugih hranljivih sastojaka”, kaže dr Ficdžerald.
Studija je takođe pokazala da je svakodnevna porcija zelenila povezana sa nižim stopama kognitivnog propadanja mozga.
Gljive su važni antioksidanti
„Pečurke svih vrsta, uključujući šitake, vrganje i bukovače, sadrže dragocene hranljive sastojke kada je u pitanju sprečavanje biološkog starenja“, kaže dr Ficdžerald.
Druga studija sa Medicinskog koledža državnog univerziteta u Pensilvaniji u SAD pokazala je da pečurke obično sadrže velike količine antioksidanata koji mogu pomoći u borbi protiv znakova starenja.
Kurkuma pruža energiju
Kurkumin, aktivna komponenta začina kurkuma, jedno je od jedinjenja koji pomažu telu u preokretanju starenja, kaže dr Ficdžerald.
Obavezno dodajte pola kašičice u salatu ili razna jela. A mešanje kurkume sa crnim biberom i nekim uljima može povećati apsorpciju za 2.000 procenata, dodaje doktorka.
Zeleni čaj za zdravlje ćelija
Popijte dve šolje zelenog čaja dnevno, koji treba da kuvate deset minuta, tako da se esencijalna jedinjenja oslobode, da biste dobili još jednu dozu hranljivih sastojaka protiv starenja.
“U osnovi, pomažu u preokretanju starenja poboljšanjem zdravlja ćelija“, kaže doktorka.
Paradajz protiv bora
“Paradajz je bogat izvor luteina, antioksidansa koji duboko utiče na naše biološko doba”, otkriva dr Ficdžerald.
Paprika i grožđe su drugi dobri biljni izvori luteina. Paradajz takođe daje antioksidativno jedinjenje likopen, koje ga čini crvenim, a povezano je sa sprečavanjem starenja kože.
Ruzmarin je začin mladosti
Dodajte ruzmarin u obroke kad god možete – učesnicima studije savetovano je da dnevno dodaju pola kašičice jelima.
“Ruzmarinska kiselina je značajna komponenta ruzmarina. Koristite biljku za začinjavanje ribe, piletine ili povrća, jer postoji puno studija koje pokazuju da čak i male količine imaju koristi za uravnoteženje gena”, rekla je doktorka.
Beli luk za dobru probavu
Još jedna važna komponenta ishrane protiv starenja je fitonutrijent alicin koji se nalazi u belom luku.
Beli luk, luk i praziluk su takođe važne prebiotičke namirnice, pomažući u stvaranju okruženja potrebnog za zdrava creva.
“Zdrava creva učiniće da hranljivi sastojci, neophodni za preokret biološkog starenja, budu dostupniji telu“, kaže dr Ficdžerald.
Jaja za održavanje ćelija
“Jaja su verovatno najbolji izvor holina, a telo ih zaista teško stvara, pa je unošenje kroz ishranu od suštinske važnosti za održavanje dobrog funkcionisanja ćelija i DNK“, kaže doktorka, koja savetuje da ih jedemo pet do deset puta nedeljno.
Dodaje da holin podržava održavanje ćelija i koristi se za izradu zdravih ćelijskih membrana.
Bobičasto voće za održavanje metabolizma
Šaka jagoda, malina ili kupina preporučuje se svakog dana.
Bogat su izvor antocijanina, antioksidanata koji im daje crvenu i ljubičastu boju, a za koji je dokazano da pomažu u sprečavanju metaboličkih oštećenja povezanih sa starenjem.
Brokoli je odlična preventiva
“Brokli, karfiol, prokelj sadrže sulforafan, jedinjenje bogato sumporom sa moćnim zdravstvenim blagodetima”, kaže doktorka.
Takođe sadrže jedinjenja koja se nazivaju glukozinolati koji mogu smanjiti upalu i sprečiti neke oblike raka. Rotkvice i repa takođe spadaju u ovu kategoriju zdrave hrane.
Orašasti plodovi znače zdravlje
Većina orašastih plodova i semena su korisna, ali tri su posebno dobra.
“Seme bundeve, seme susama i seme suncokreta bogato je važnim hranljivim sastojcima koji utiču na zdravlje, uključujući omega-3 masti, vitamine B i antioksidante“, kaže dr Ficdžerald.
Preporučila je da se pojedu četiri kašike semenki dnevno.
Cvekla za zdrave krvne sudove
Cvekla sadrži minerale važne za zdravlje, kao što su kalijum, natrijum, fosfor, kalcijum, magnezijum, bakar, gvožđe, cink i mangan.
Takođe je bogat izvor neorganskih nitrata, koji se u telu pretvaraju u azotni oksid, za koji je dokazano da reguliše zdravlje naših krvnih sudova i mozga.
Doktorka Ficdžerald preporučuje tri porcije od 75g nedeljno.
“Cvekla je bogata je metioninom, aminokiselinom esencijalnom za zdravo biološko starenje. Ali bogat je i vitaminom B12, folatima i holinom, tako da je apsolutno fantastičan dodatak ako jedete meso”, zaključuje.
Jeftin parfem sa sandalovinom miriše poput najluksuznijeg mirisa: Bolji je i od nekih od preko 200 €
Nijedne cipele nisu toliko IN kao mokasine Une Krlić: Hrabar i upadljiv model podiže svaki jesenji look
Kako urediti malo kupatilo tako da ima 2x više prostora: Element iz kuhinje sklanja 70% nepotrebnih stvari
U Sava Centru održana promocija knjige "Tajne zanata" Miroslava Miškovića
Viralno rumenilo košta 44€, a ne vredi ni 500 din: Ove drogerijske zamene su 10x bolje i pigmentovanije