Neko bi pomislio da je konačno sada, u 21. veku, ne postoje nikakve tajne ili stigme vezane za menopauzu. No, tužna realnost je takva, da dosta toga i dalje ostaje nedorečeno kada je o periodu života nakon reproduktivnog doba. Samim tim, rezultat je takav da mnoge žene nisu sigurne šta da očekuju kada je reč o njihovom izgledu, promenama na koži, ali i ličnim osećajima.

U nastojanju da demistifikujemo menopauzu i promene do kojih može doći, pružamo vam dragocen uvid u to zašto se vaša koža menja, koje promene su najčešće i kako da izgledate i osećate se najbolje tokom i nakon ove tranzicije u životu.

Nega treba da se menja kako odmiču godine.
Shutterstock 

Prvenstveno je bitno da znate da period menopauze utiče na ženske hormone, što može da izazove primetne promene na koži. Proizvodnja kolagena se smanjuje kako starimo, ali menopauza uzrokuje brži gubitak kolagena što dovodi do opuštene kože, kao i stvaranja finih linija i bora. Menopauza ozbiljno utiče na nivoe estrogena, što može da izazove promene u proizvodnji sebuma što dovodi do akni i/ili suvoće i rasta kose na neželjenim delovima lica.

Korišćenje retinoida na recept u vašoj rutini nege kože pomoći će u proizvodnji kolagena ali i u lečenju svih vrsta akni. Vaš najbitniji zadatak je da se pobrinete da ostanate hidrirani i da često vlažite kožu hidratantnom kremom bogatom ceramidima kako biste uravnotežili ulja i borili se protiv bilo kakve suvoće. Postupci u ordinaciji kao što su injekcije, laseri, tretmani mikroiglicama i radiofrekventni tretmani, mogu pomoći u proizvodnji kolagena i smanjenju pojave finih linija i bora.

Menopauza može biti ispraćena nekim neprijatnim promenama.
Instagram 

Što se tiče neželjenih dlačica, lasersko uklanjanje dlaka može da leči neželjeni rast dlaka, ali je bitno da napomenemo da, s obzirom da je u pitanju rast dlaka usled hormona, rezultati neće biti trajni i da će biti neophodan kontinuirani tretman.

Razvijte minimalističku rutinu: Više nije uvek bolje. Imati opsežnu rutinu nege kože, posebno koristiti pregršt krema protiv starenja zapravo može iritirati kožu - ovo često povećava vidljivost simptoma starenja, smatraju stručnjaci.

Budite strpljivi: Dok neki proizvodi obećavaju trenutne rezultate, skoro svim proizvodima koji se bore protiv starenja kože biće potrebno i do tri meseca da pokažu svoj pravi efekat. Najbolje je da ostanete dosledni i da budete strpljivi da biste videli rezultate.

Akcenat na voću i povrću

Mnogi neprijatni simptomi menopauze mogu se izbeći uz ishranu bogatu voćem i povrćem.

Voda, voda, voda

Suva koža i suvoća uopšte su glavni su simptomi menopauze, a gubitak estrogena je glavni razlog za to što sve ovo osećate. Savet je da pijete makar 8-12 čaša dnevno, jer je ovo optimalna količina koja vam može pomoći u ublažavanju ovih simptoma. Pored toga, voda za piće može smanjiti nadutost i nadimanje izazvano hormonskim promenama.

Jako je bitno da u menopauzi pazite i na ishranu.
InStyle / MEGA / The Mega Agency / Profimedia 

Izbegavajte šećer i prerađenu hranu

Ishrana preopterećena šećerom i rafinisanim ugljenim hidratima može dovesti do dramatičnih fluktuacija šećera u krvi, ostavljajući vas iscrpljenim i uznemirenim. Ovo bi moglo pogoršati simptome menopauze - i fizičke i psihičke. Pored toga, ova hrana je povezana sa promenama raspoloženja, noćnim znojenjem i valunzima. Kofein i alkohol su primeri uobičajenih okidača.

Zaštitite svoje kosti

Hormonalne promene povezane sa menopauzom mogu oslabiti kosti i povećati verovatnoću razvoja osteoporoze, ističu stručnjaci. Mlečni proizvodi kao što su jogurt, mleko i sir su među mnogim namirnicama koje sadrže mnogo kalcijuma. Kalcijuma takođe ima u izobilju u zelenom, lisnatom povrću poput kelja i spanaća. Vitamin D, s druge strane, može biti nezgodan. Sunčeva svetlost je vaš najbolji izvor vitamina D, ali je takođe odgovorna za starenje kože. Namirnice koje mogu pomoći da povećate nivo vitamina D uključuju ribu, jaja i suplemente bogate vitaminom D.

Koristite suplemente pametno!

Pre nego što bilo koji od suplemenata uvrstite u svoju rutinu, veoma je bitno da se posavetujete sa lekarom.

Zapamtite:

  • Svi suplementi imaju potencijalne neželjene efekte.
  • Suplementi i biljke mogu biti u interakciji sa nekim lekovima koje uzimate. Oni mogu pojačati ili poništiti efekat leka. Ili bi interakcija mogla izazvati druge probleme.
  • Neke biljke mogu izazvati alergijske reakcije.

Pored hormonske terapije, i redovnog vežbanja, još jedna oblast koju treba uzeti u obzir je vaša ishrana, kao i suplementi koji igraju bitnu ulogu u ovom periodu života, a mi vam donosimo listu onoga što bi trebalo da uključite u vašu rutinu.

suplemente treba koristiti pametno.
PExels/ Jonathan Borba 

Kalcijum

Gubitak koštane mase može postati ozbiljan problem kada nivo hormona padne nakon menopauze. Zato je bitno da uzimate dovoljno kalcijuma, što znači da je ženama mlađim od 51 godine potrebno 1.000 miligrama kalcijuma dnevno. Ženama od 51 i više godina, treba 1.200 miligrama dnevno.

Kalcijum je najbolje unositi kroz hranu, a ukoliko želite da koristite suplemente kako bi popunuli "prazninu", preporuka je da uzimate manje doze (ne više od 500 mg odjednom), jer će ga na ovaj način telo lakše apsorbovati.

Vitamin D

Vitamin D je jednako važan kao i kalcijum za zdravlje kostiju. Bez vitamina D, vaše telo ne može da apsorbuje kalcijum. Većini odraslih treba 600 jedinica dnevno. Oni od 71 i više godina trebalo bi da uzimaju 800 jedinica dnevno. Vitamin D se nalazi u mnogim namirnicama i suplementima, ali postoji još jedan izvor: sunce.

Magnezijum

Iznenadili biste se činjenicom koju su potkrepila brojna istraživanja da veliki broj žena ne uzima dovoljnu količinu magnezijuma tokom perioda perimenopauze i menopauze.

Zašto vam je potreban: Uključen je u širok spektar procesa u telu - od svih funkcija mišića i nerava do regulacije šećera u krvi i krvnog pritiska, formiranja kostiju i metabolizma energije.

Sa suplementima treba biti oprezan.
Unsplash/Mariana Rascão 

Magnezijum je važan za poboljšanje zdravlja srca, smanjenje krvnog pritiska, smanjenje rizika od dijabetesa, borbu protiv osteoporoze, a posebno ako uzimate magnezijum citrat, ublažavanje opstipacije – sve probleme koji se povećavaju sa menopauzom. Magnezijum glicinat posebno može pomoći u smirivanju anksioznosti, ublažavanju bolova u zglobovima, poboljšanju sna i talasima vrućine, kao i hladnim talasima, a preporučeni dnevni unos je 320 mg.

Vitamini B6 i B12

B6 je neophodan za optimalan metabolizam, imunološku funkciju i podržava sposobnost tela da upravlja upalom. B12 je neophodan za formiranje crvenih krvnih zrnaca i ključan je za povećanje energije, zaštitu vašeg srca i mozga, podržava dobro zdravlje creva i pomaže vašem nervnom sistemu i očima da pravilno rade.

Vitamin B6 može pomoći u sprečavanju depresije u menopauzi i povećati energiju povećanjem serotonina. Vitamini B takođe mogu pomoći kod nesanice i možda čak i smanjiti valunge. Takođe su važni za kognitivne funkcije.

Kada je reč o vitaminu B6, preporuka je da žene od 50 godina i mlađe uzimaju 1.3 mg dnevno, dok starije 1.5 mg dnevno. Za B12 važi pravilo od 2.4 mg za sve.

Vitamin K

Ovaj vitamin koji se najviše nalazi u salati i kelju, ali i drugom lisnatom zelenom povrću pomaže u pravilnom zgrušavanju krvi, zdravlju krvnih sudova i igra ulogu u podršci zdravlju kostiju.

Kako može pomoći tokom menopauze: Važan je za gustinu kostiju, koja opada kako starite, povećavajući rizik od preloma. Konzumiranje jedne porcije lisnatog povrća dnevno može prepoloviti rizik od preloma kuka, prema Zdravstvenoj studiji medicinskih sestara Harvarda, odnosno jednoj od najvećih i najdužih studija ženskih zdravstvenih problema. Novija studija sugeriše da može pomoći i kod obilnog krvarenja.

Vitamin C

Decenijama se vitamin C reklamirao kao lek za običnu prehladu. Iako istraživanja pokazuju da vas to neće sprečiti da se prehladite, može skratiti njeno trajanje i težinu ako redovno uzimate suplemente.

Samim tim, vitamin C leči rane, održava kosti i hrskavicu, ali i pomaže pri apsorpciji gvožđa. To je antioksidans koji štiti od stanja i bolesti povezanih sa starenjem. Takođe, vitamin C je važan za održavanje gustine kostiju, što vas štiti od preloma kasnije u životu. Takođe može pomoći u ublažavanju valunga. Njegov antioksidativni efekat može pomoći u odbrani srčanih bolesti koje su češće nakon menopauze, a preporučeni dnevni unos je 75 mg.

Omega 3s

Mnoge žene ne dobijaju dovoljno Omege 3, a potrebne su svakoj ćeliji u vašem telu - posebno očima i mozgu. Omega 3 su takođe važne za mišićnu aktivnost, imunološku funkciju, varenje i plodnost. S obzirom da se rizik od srčanih bolesti povećava nakon menopauze, Omega 3 može pomoći u održavanju nivoa triglicerida pod kontrolom. Oni takođe mogu pomoći kod psiholoških problema, depresije i valunga.

Nacionalni instituti za zdravlje preporučuju ženama da konzumiraju 1.100 mg Omega-3, a muškarcima 1.600 mg. Konzumiranje ribe dva puta nedeljno, suplementacija ili kombinacija ova dva mogu pomoći u dostizanju ovih nivoa.

suplementi mogu pomoći zdravlju organizma
Unsplash/Daily Nouri 

Probiotici

Izuzetno je bitno da održavate crevnu floru, a upravo probiotici pomažu da dobro varite, ali i kod vašeg mentalnog zdravlja. Olakšavaju varenje, i otklanjaju simptome poput nadutosti, zatvora i gasova, a takođe podržavaju zdravlje vagine doprinoseći optimalnim bakterijama u crevima.

Dobri izvori probiotika u hrani mogu biti: jogurt, kefir, kombuča, kiseli kupus, kiseli krastavci, miso, tempeh, kimči, hleb od kiselog testa i neki sirevi.

Biljne varijante

Za one koji više naginju prirodnim rešenjima, iako nisu dovoljna da bi simptomi nestali, mogu vam pomoći u njihovom ublažavanju.

Crni kohoš

Crni kohoš je jedan od najbolje proučavanih suplemenata za menopauzu. Napravljen je od korena severnoameričkog crnog kohoša. Nekoliko studija je otkrilo da posebno pomaže kod vazomotornih simptoma kao što su talasi vrućine. Ipak, jedno upozorenje - nemojte ga koristiti ako imate problema sa jetrom.

Laneno seme: može pomoći kod noćnog znojenja

Laneno seme i laneno ulje mogu pomoći nekim ženama sa blagim simptomima menopauze. Dobri su izvor lignana, koji imaju tendenciju da uravnoteže ženske hormone. Brojne studije pokazale su da mogu pomoći u ublažavanju vazomotornih simptoma poput noćnog znojenja.

Ginseng: Pojačavač raspoloženja

Nekoliko studija je pronašlo dokaze da različite vrste ginsenga mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta života tokom menopauze. Pokazalo se da ginseng podiže raspoloženje i poboljšava san. Ali do sada, studije nisu otkrile da američki ili korejski ginseng pomaže kod fizičkih simptoma menopauze kao što su valunzi.

Divlji jam: Alternativa hormonima

Pilule i kreme napravljene od određenih vrsta divljeg jama su popularne alternative hormonskoj terapiji za menopauzu. Neka od prirodnih jedinjenja u jamu izgledaju slično estrogenu i progesteronu, i mogu pomoći u ublažavanju određenih simptoma, piše Healtline.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Bonus video:

4 vežbe za žene u menopauzi TikTok/nikiwibrowfitness

Izvor: Wanted J. S.

Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!