RAZBIJAMO MITOVE: Spavanje sa mokrom kosom - DA ILI NE?

Dok je nekima nezamislivo da odu na spavanje sa mokrom kosom, drugi to čine bez razmišljanja. A da li ste znali da, u određenoj meri, to može da utiče štetno?

Wanted

Stručnjaci i frizeri su složni u jednom: kada je kosa mokra ona je sklonija tegljenju i lomljenju. To je zato što se kutikula kose (njen spoljni zaštitni sloj) otvara i čini kosu elastičnijom i lomljivijom. Kada je kutikula dlake otvorena, ona se može više istezati, pa to može ići u smerovima koji utiču da se kosa lakše lomi.

Zato sa mokrom kosom treba postupati pažljivo, posebno kad pričamo o češljanju ili spavanju.


Koliko je to zaista važno, zavisi od prirodnog stanja vaše kose, što je određeno nekim drugim faktorima jedinstvenim za vas. Ti faktori uključuju genetiku, činjenicu koliko često zagrevate kosu, tretirate je hemijski, i uopšte koliko štete je već pretrpela. Ako vam se čini da odlazak u krevet sa vlažnom kosom uzrokuje lomljenje, to bi moglo biti istinito za vas i možda bi bilo vredno razmisliti o promeni te navike. Ali ako ne primećujete loše efekte, onda možete bezbrižno da nastavite da spavate sa mokrom kosom.

Međutim, odlazak na spavanje sa mokrom kosom može doprineti nastajanju peruti. Vlažnost kose u kombinaciji sa vlažnim jastukom može stvoriti savršeno vlažno i toplo okruženje da kvasac cveta, uključujući i onaj koji se povezuje sa nastankom peruti. Ako ste već skloni peruti, znajte da konstantni odlasci u krevet sa ovakvom kosom mogu tome doprineti.


Kako sigurnije spavati sa mokrom kosom

Ono što možete da učinite, da malo predupredite negativne posledice spavanja sa mokrom kosom jeste da je pustite da se bar malo prosuši, pre nego što legnete da spavate. Na taj način kosa neće natapati jastuk, i umanjuje se mogućnost od pojavljivanja peruti.