U 1970-im godinama, francuski lekar po imenu Pjer Dukan razvio je dijetu bogatu proteinima i siromašnu ugljenim hidratima koja je navodno zasnovana na načinu ishrane lovaca-sakupljača.
Međutim, najvažnija tvrdnja: Dukan dijeta tvrdi da omogućava brzo i trajno mršavljenje bez osećaja gladi.
Priča o poreklu dijete sigurno graniči sa mističnim. Dukan je rekao da je stvorio ovu dijetu kada mu je jedan gojazni pacijent izjavio da bi mogao da se odrekne bilo koje vrste hrane kako bi izgubio težinu, osim mesa.
Prihvatio je izazov i tokom vremena isprobavao svoje ideje na pacijentima.
Kada su izgubili velike količine kilograma, napisao je knjigu „Dukan Dijeta“, koja je objavljena 2000. godine i postala međunarodni bestseler. Usledile su i druge knjige, a poverenje su mu odakle i Francuskinje, žene širom sveta i brojne poznate ličnosti, a među njima i Kejt Midlton i Dženifer Lopez.
Kako funkcioniše Dukan dijeta?
Dukan dijeta je dijeta sa niskim udelom ugljenih hidrata, niskim sadržajem masti i visokim sadržajem proteina koja ograničava mnoge zdrave namirnice i uglavnom se zasniva na proteinima i povrću. Dijeta je podeljena u četiri faze, svaka sa svojim komplikovanim pravilima.
Prve dve faze su dizajnirane da podstaknu mršavljenje, dok su faze tri i četiri namenjene stabilizaciji i održavanju "prave" težine. Dukan tvrdi da je prava težina zdrava i realna težina koju osoba može održavati tokom života.
Evo više o četiri faze Dukan dijete:
Faza napada (Attack Phase)
Faza napada je prva faza dijete. Koliko će osoba ostati u ovoj fazi zavisi od težine koju želi da izgubi, svog uzrasta i istorije dijeta. Za većinu ljudi, ova faza traje između dva i pet dana.
Preporučena vremenska trajanja navedena na Dukan sajtu su:
- Manje od 5 kg za izgubiti: jedan ili dva dana
- Od 7 do 14 kg za izgubiti: tri do pet dana
- Više od 18 kg za izgubiti: nakon konsultacija sa lekarom, ova faza može trajati do sedam dana.
Tokom faze napada, osoba može jesti samo 68 odobrenih visokoproteinskih namirnica, kao što su pileća prsa, jaja i nemasni mlečni proizvodi. Preporučuje se konzumiranje 1,5 kašičica ovsene mekinje dnevno kako bi se sprečila konstipacija i smanjila apsorpcija kalorija.
Takođe, u fazi napada preporučuje se dodavanje fizičke aktivnosti, kao što je pešačenje ujutro.
kruzer faza (Cruise Phase)
Kruzer faza se sledi dok ne dostignete svoju „pravu težinu“. Trebalo bi da se pridržavate ove faze tri dana za svaki kilogram koji želite da izgubite. Ako osoba ima više kilograma da izgubi, ostaje u kruzer fazi duže.
Dozvoljena je sva hrana iz faze napada, + 32 vrste povrća koje ne sadrže skrob, uključujući tikvice i zelenilo, što čini listu od 100 dozvoljenih namirnica. Preporučuje se naizmenično praćenje dana čistog proteina (PP), koji se sastoji od jela samo dozvoljenih u fazi napada, sa danima proteina i povrća (PV). Ovsena mekinja je takođe preporučena tokom ove faze.
Takođe, preporučuje se svakodnevno vežbanje kako bi se povećao gubitak masti. Dukan preporučuje 30 minuta brze šetnje dnevno.
Faza konsolidacije (Consolidation Phase)
Faza konsolidacije označava kraj fazu mršavljenja i omogućava uvođenje novih namirnica. Preporučuje se da ostanete u ovoj fazi deset dana za svaki kilogram koji ste izgubili. Ljudi koji su izgubili više kilograma u prve dve faze, ostaće u fazi konsolidacije duže.
Pored 100 dozvoljenih namirnica iz prve dve faze, dozvoljeni su i masniji komadi mesa i sušena kuvana šunka.
Faza stabilizacije (Stabilization Phase)
Ova faza treba da se sledi tokom života kako bi se postigla stabilizacija težine. Nema zabranjenih namirnica, ali osoba mora da se pridržava tri pravila:
- Jedite tri kašičice ovsenih mekinja svaki dan
- Imate jedan proteinski dan nedeljno, kada jedete samo namirnice iz faze jedan
- Koristite stepenice i izbegavajte liftove i pokretne stepenice
Da li je Dukan dijeta efikasna?
Svaka dijeta koja značajno smanjuje unos kalorija rezultiraće mršavljenjem, pa je verovatno da će osoba koja sledi Dukan dijetu izgubiti masnoću.
Nema mnogo studija koje istražuju efekte Dukan dijete na mršavljenje, ali jedna studija iz 2015. godine pokazala je da su žene koje su pratile Dukan dijetu 8 do 10 nedelja izgubile prosečno 15 kg.
Međutim, istraživači su pronašli velike probleme sa dijetom, kao što su nedovoljni nivoi vitamina i minerala i prekomeran unos proteina. Štaviše, razlog za značajan gubitak težine smatra se da je ekstremno niskokalorični sadržaj dijete.
Da li je Dukan dijeta bezbedna?
Dukan dijeta je veoma restriktivna i značajno smanjuje unos kalorija, što može dovesti do nekoliko zdravstvenih rizika.
Studije pokazuju da smanjenje kalorija i ugljenih hidrata previše može izazvati nuspojave kao što su vrtoglavica, iritabilnost, glavobolje, umor, ekstremna glad, nizak nivo šećera u krvi i konstipacija.
Takođe, istraživanje iz 2015. godine pokazalo je da su žene koje su pratile Dukan dijetu imale nizak unos nekoliko nutrijenata, uključujući vitamin C, kalijum, kalcijum i folnu kiselinu, i da su unosile prekomerne količine proteina, fosfora i natrijuma.
Zbog toga što je dijeta toliko restriktivna i niskokalorična, nije prikladna za decu, tinejdžere, trudnice ili dojilje, kao ni za osobe sa određenim medicinskim stanjima, kao što su poremećaji ishrane i nizak krvni pritisak.
Postoje mnogi drugi načini mršavljenja koji su bezbedniji i manje restriktivni od Dukan dijete, a koji pružaju vašem telu potrebne nutrijente za optimalno funkcionisanje. Ako želite da izgubite težinu ili poboljšate druge parametre zdravlja, najbolje je da se opredelite za dokazane i nutritivne dijete kao što je mediteranska dijeta ili dijeta zasnovana na celovitim biljnim namirnicama.