Nedelja pre podne, ćaskam sa drugaricama na kafi i potpuno neočekivano (ironična sam), pokreće se tema o filerima, botoksu i estetskim operacijama. Zapravo, te teme su postale nezobilazne. Šta bi najpre želele da poprave, da li je to bora na čelu ili možda punije usne? Na to se nastavlja skrolovanje Instagramom, komentarisanje toga šta je ko "odradio", šta je stvarnost a šta FaceTune manipulacija, koja ordinacija ima dobre preporuke itd.

Ne mogu a da ne primetim da se doživljaj ženske lepote promenio... Šminka, lepa frizura i nova haljina odavno više nisu dovoljni a postavljeni standardi su prirodnim putem nedostižni. I ko je doveo do toga?

Velikim delom doprinela je ogromna popularnost sestara Kardašijan. One su postale epitom jedne vrste estetike i ženske lepote, to je nepobitno. Samim tim, uzor su mnogima a prate ih milioni. A devojke kao da se utrkuju koja će biti atraktivnija Instagram Baddie dok sve teže samo jednom idealu lepote, onom sa nekog Instagram filtera koji pravi prćast nos i velike usne, zaglađenu kožu i okrugle oči koje se cakle. Devojke su počele da liče jedna na drugu dok njihovim licama bledi karakter.

Na Instagramu možemo da prodamo maglu, opalimo filter i voilà. Imamo novo lice. Ali šta ćemo u stvarnom životu da radimo? E tu već kreće ozbiljnije planiranje radova. Ukoliko želite da dostignete trenutne standarde Instagram lepote, hijaluronski fileri su naredni korak i većina krene od usana. Svi žele pune usne, privlačnije su, jasno. A kada su u pitanju influenseri, njihove usne često prate ovu šemu. Kako se povećava broj pratilaca, tako njihove usne rastu. (Dobro, karikirano je ali shvatate suštinu.)

Čini se da smo postali prilično površni kad smo u stanju da svu brigu svedemo na to da li imamo novu boru na licu i kako možemo da je uklonimo? Zar lepotu ne čini još bezbroj drugih faktora? Pa čini, a to se nekako zaboravlja. I tako fokusirani na jedan aspekat lepote pokušavamo da sredimo našu fasadu ali njenim krečenjem zapravo činimo toliko malo za poboljšanje celokupne lepote našeg bića. 

Međutim, postoji i druga strana priče. Neki, očigledno isprovocirani jednolično predstavljenom lepotom su udarili kontru. Pa tako imamo Sofiju Hadžipanteli, devojku popularnu zbog svojih izuzetno gustih, spojenih obrva. Ona ima svoj haštag pokret #UnibrowMovement koji je podstakao mnoge da izađu iz stereotipa lepote i time pokažu kako je moguće biti lep na i drugačiji način.

Pored nje koja je ipak malo neobičniji primer, navela bih čuvenu Selest Barber, glumicu i komičarku. Nju prati preko 7 miliona pratilaca na Instagramu a poznata je po parodijama koje pravi na fotografije slavnih ličnosti. Njen uspeh se krije u tome što je potpuno realna i svako može sa njom da se poistoveti. A toga nam u ovo vreme lažne, digitalno editovane lepote itekako treba.


Međutim, nikome do danas nije pošlo za rukom da utvrdi objektivne karakteristike lepog, već se ono određuje po svom dejstvu na subjekat. Percepcija lepote se menja i u odnosu na vreme u kome živimo. Iako su nam dugo kroz istoriju poznati okviri estetski lepog tela i lica - pravila ne postoje.

Što se mene tiče, popravljanjem bore na licu bih privremeno bila bliža nekom idealu lepote koji imam ili koji mi svet nameće, ali ne i ispunjenija. Spoljašnost je samo naš oklop. I dok treba da ga čuvamo i negujemo kako bi što duže trajao, mislim da je veliki dar ta fizička posebnost koju nosi svako od nas. Ona je kao otisak prsta, unikat.
Svi imamo nesigurnosti, a one se lako umnože zbog toga što smo bombardovani nedostižnom "savršenom lepotom“. A savršenstvo ne postoji i zato ne treba da mu budemo robovi.