Lomljenje noktiju zimi je čest problem koji se dešava mnogima, a glavni uzroci su povezani sa hladnim vremenskim uslovima i promenama okoline. Zimi nokti postaju krhki, skloni lomljenju i isušivanju, a razlozi za to su brojni ključni faktori. Stalna izloženost hladnoći na otvorenom, koja je praćena naglom promenom u toplom unutrašnjem okruženju, može izazvati stres na noktima, što dovodi do pucanja. Ishrana je tada često siromašnija svežim voćem i povrćem, što može dovesti do nedostatka nekih vitamina i minerala koji su važni za zdravlje noktiju, poput vitamina C, biotina (vitamin B7), gvožđa i cinka. Zbog povećane higijene i čestog pranja ruku sapunom ili alkoholom, naročito u zimskim mesecima, dolazi do dehidratacije noktiju, što dodatno oslabljuje njihovu strukturu.

Postoji nekoliko praktičnih i efikasnih načina za sprečavanje pucanja noktiju zimi, a ključna je pravilna nega, ishrana i zaštita, koji su najvažniji faktori za očuvanje zdravih noktiju tokom zimskih meseci. Redovno nanošenje hidratantnih krema za ruke i ulja za negu noktiju sprečiće njihovo isušivanje. Prirodni proizvodi poput bademovog, maslinovog ili kokosovog ulja su odlični za održavanje vlažnosti i elastičnosti noktiju. Pri pranju posuđa ili čišćenju doma koristite rukavice kako biste izbegli izlaganje hemikalijama koje mogu dodatno isušiti nokte i kožu ruku.

krema za ruke
Shutterstock 

Pazite i na čestu upotrebu alkoholnih dezinfekcionih sredstava za ruke, koja isušuju kožu i nokte. Rukavice su neizostavan deo zimi. Iako zimi obično pijemo manje vode, hidratacija iznutra je jednako važna kao i spoljašnja nega. 

Ishrana za zdrave nokte zimi

Neka hrana bogata vitaminima i mineralima može značajno doprineti zdravlju noktiju i sprečiti njihovo pucanje i lomljenje. Biotin je ključan za zdravlje noktiju jer poboljšava njihovu čvrstoću i elastičnost. Namirnice bogate biotinom su jaja, orašasti plodovi (posebno bademi), avokado, slatki krompir i losos. Omega-3 masne kiseline održavaju nokte vlažnim i sprečavaju isušivanje. Ribe poput lososa, čia semenke, lanene semenke i orasi su bogati izvori omega-3. Nedostatak gvožđa može uzrokovati lomljivost noktiju, dok je cink važan za zdrav rast noktiju.

Crveno meso, leblebije, bundeva i spanać su odlični izvori oba minerala. Bogat izvor vitamina C su citrusi (pomorandže, limuni), paprika, brokoli i jagode.

Kod kuće možete pripremiti nekoliko prirodnih recepata za jačanje noktiju i sprečavanje pucanja zimi. Ovi recepti su jednostavni i koriste prirodne sastojke koji su nežni prema koži i noktima.

Ulje za jačanje noktiju sa maslinovim uljem i limunom

Sastojci:

  • 2 kašičice maslinovog ulja
  • 1 kašičica limunovog soka

Pomešajte maslinovo ulje i limunov sok i lagano zagrejte mešavinu. Nanesite je na nokte i nežno umasirajte u nokatnu ploču i kožicu oko noktiju. Ostavite da deluje 15-20 minuta, a zatim isperite mlakom vodom. Ovaj tretman ponovite 2-3 puta nedeljno. Maslinovo ulje hidrira nokte, dok limunov sok pomaže u beljenju i jačanju noktiju.

Nevidljivi french je hit za proleće 2023
Instagram 

Maska za nokte sa kokosovim uljem i medom

Sastojci:

  • 1 kašičica kokosovog ulja
  • 1 kašičica meda

U maloj činiji pomešajte kokosovo ulje i med dok ne dobijete homogenu mešavinu. Nanesite je na nokte i umasirajte u kožu. Ostavite da deluje 20 minuta, a zatim isperite. Kokosovo ulje pomaže u dubinskoj hidrataciji, dok med ima antibakterijska svojstva i hrani nokte.

Kupka za nokte sa jabukovim sirćetom i vodom

Sastojci:

  • 1/4 šolje jabukovog sirćeta
  • 1/4 šolje tople vode

Pomešajte jabukovo sirće sa toplom vodom u jednakim razmerama. Namočite nokte u kupku 10 minuta, a zatim isperite i nanesite hidratantnu kremu ili ulje za nokte. Jabukovo sirće jača nokte i pomaže u borbi protiv gljivica koje mogu uzrokovati pucanje i lomljenje noktiju.