Kašnjenje menstruacije kod mnogih žena uglavnom je odmah znak za uzbunu, a ono na šta prvo pomisle uglavnom je trudnoća. Ipak, postoji još mnogo razloga zbog kojih može doći do kašnjenja, pa i do izostanka ciklusa, a u nastavku vam otkrivamo sve o ovoj temi.
Vrste kašnjenja menstruacije su:
- Fiziološko – kod zdrave žene tokom trudnoće i dojenja, kao i u postmenopauzalnom periodu;
- Patološko – simptom ginekoloških i endokrinih bolesti;
- Jatrogeno – odsustvo menstruacije nakon histerektomije (uklanjanje materice), na primer.
Koliko je normalno da kasni menstruacija?
Kod većine žena koje nisu dostigle menopauzu menstrualni ciklus traje 28 dana. Međutim, on može da se kreće od svakih 21 do 35 dana, svaka žena ima svoj uobičajeni “ritam”. Normalno je i to da se periodi malo razlikuju po dužini od meseca do meseca, kašnjenje menstruacije za dan ili dva je sasvim normalno, isto kao što je normalno da nekada porani.
Ali, koliko može da kasni menstruacija pre nego što treba da počnete da brinete? Stručnjaci kažu: ako kasni više od pet dana.
Menstruacija koja počinje između jednog i četiri dana ranije ili kasnije od očekivanog smatra se normalnom. Većina menstruacija traje između tri i pet dana, ali period između tri i sedam dana se takođe smatra normalnim.
Svaki menstrualni ciklus počinje prvog dana menstruacije i nastavlja se do početka sledeće menstruacije. Prosečan menstrualni ciklus traje oko 28 dana, ali zdrav ciklus može trajati od 21 do 35 dana. Zanimljivo je da je velika studija koju je sproveo Univerzitet u Adelaidi pokazala da je samo oko 16 odsto učesnica imalo ciklus od 28 dana, iako se to smatralo tipičnom dužinom za menstrualne cikluse.
Dakle, ako je vaš redovni ciklus 28 dana, a 33. dana niste još dobili – znači da kasni. Međutim, ako je vaš redovni ciklus 32 dana, dane kašnjenja odbrojavate od 33. dana.
Nakon šest nedelja bez krvarenja, možete smatrati da je menstruacija izostala.
Zašto kasni menstruacija
Trudnoća je mnogima prva pomisao na kašnjenje menstruacije. Izostanak ili kašnjenje menstruacije može da se desi zbog mnogo razloga, osim trudnoće. Uobičajeni uzroci variraju od hormonske neravnoteže do ozbiljnih zdravstvenih stanja.
Dva puta u životu žene je sasvim normalno da njena menstruacija bude neredovna: kada tek dobije menstruaciju i onda kada uđe u menopauzu. Kako vaše telo prolazi kroz tranziciju, vaš normalan ciklus može da postane nepravilan.
Tokom puberteta, uobičajeni su nepravilni ciklusi. Normalno je da adolescenti imaju neredovne cikluse prve tri godine nakon što dobiju menstruaciju. To je zato što jajnici možda još ne otpuštaju jaje svakog meseca, jer se nivoi hormona i dalje menjaju. Isto tako, kašnjenje menstruacije karakteristično je za ulazak u menopauzu.
Međutim, menstruacija može da kasni i zbog različitih razloga koji na prvi pogled i nemaju direktne veze s hormonima i reproduktivnim zdravljem, kao što su nagli gubitak težine ili stres, kao reakcija tela na određene promene u ishrani ili vežbanju. A ponekad, može da bude biti i znak većeg problema.
Kad kasni menstruacija a niste trudni
Iako se izostanak menstrualnog ciklusa uglanom povezuje sa trudnoćom, postoje još neki razlozi zbog čega možda niste "dobili" prema magazinu Healthline.
Stres
Stres može da utiče na vaše hormone, pa čak i na deo mozga koji je odgovoran za regulisanje ciklusa – hipotalamus. Ako mislite da je kašnjenje menstruacije uzrokovano stresom, pokušajte da praktikujete tehnike opuštanja i promenite način života.
Gubitak težine
Žene sa poremećajima u ishrani, kao što su anoreksija nervoza ili bulimija, mogu imati izostanak menstruacije. Težina 10 procenata ispod onoga što se smatra normalnim rasponom za vašu visinu može promeniti način na koji vaše telo funkcioniše i zaustaviti ovulaciju. Lečenje vašeg poremećaja u ishrani i zdravo gojenje mogu vratiti vaš ciklus u normalu. Žene koje učestvuju u ekstremnim vežbama kao što su maratoni takođe mogu prekinuti menstruaciju.
Gojaznost
I prekomerna težina može da izazove hormonalne promene. Lekar će vam preporučiti plan ishrane i vežbanja ako utvrdi da je gojaznost faktor vaših kasnih ili izostalih menstruacija.
Sindrom policističnih jajnika
Sindrom policističnih jajnika je stanje koje uzrokuje da vaše telo proizvodi više hormona androgena. Ciste se formiraju na jajnicima kao rezultat ovog hormonskog disbalansa, što može učiniti ovulaciju neregularnom ili je potpuno zaustaviti.
Kontraceptivne pilule
Promenu u ciklusu možda ćete osetiti kad uključite ili isključite kontraceptivne pilule. One sadrže hormone estrogen i progestin, koji sprečavaju jajnike da otpuštaju jajne ćelije i može proći do šest meseci da vaš ciklus ponovo postane normalan nakon prestanka uzimanja pilule.
Hronične bolesti
Hronične bolesti kao što su dijabetes i celijakija takođe mogu uticati na vaš menstrualni ciklus. Promene šećera u krvi povezane su sa hormonalnim promenama, pa iako je retkost, loše kontrolisan dijabetes može dovesti do neredovne menstruacije. Celijakija izaziva upalu koja može dovesti do oštećenja u vašem tankom crevu, što može sprečiti vaše telo da apsorbuje ključne hranljive materije. Ovo može dovesti do kasnih ili izostalih menstruacija.
Rana perimenopauza
Većina žena počinje menopauzu između 45 i 55 godina. Smatra se da žene koje razviju simptome oko 40. godine ili ranije imaju ranu perimenopauzu. To znači da se vaše zalihe jajnih ćelija smanjuju, a rezultat će biti izostanak menstruacije i na kraju kraj menstruacije.
Problemi sa štitnom žlezdom
Preterano aktivna ili neaktivna štitna žlezda takođe može biti uzrok kašnjenja ili izostanka menstruacije. Štitna žlezda reguliše metabolizam, tako da može uticati i na nivo hormona. Problemi sa štitnom žlezdom se obično mogu lečiti lekovima. Nakon tretmana, menstruacija će se verovatno vratiti u normalu.
Intenzivno vežbanje
Izuzetno iscrpljujuće vežbanje takođe može uticati na kašnjenje menstruacije. Ovo se dešava najčešće u slučajevima kada žena vežba po nekoliko sati dnevno i tako potroši mnogo više kalorija nego što je u toku dana unela.
Tada se dešava da telo zbog velikog utroška kalorija ostane potpuno bez energije da bi sistem funkcionisao. Zato dolazi do hormonskog disbalansa koji dalje utiče na menstrualni ciklus.
Onog trenutka kada prestanete sa intenzivnim vežbanjem i nastavite sa normalnim unosom kalorija, menstruacija će se “vratiti”.
Hronični zdravstveni poremećaj
Neki hronični zdravstveni poremećaji, kao što su celijaklija i dijabetes, mogu imati uticaj na menstrualni ciklus.
Celijaklija je bolest koja pogađa digestivni trakt. Kada ljudi koji boluju od ove bolesti jedu gluten, njihov imuni sistem reaguje tako što napada sluzokožu tankog creva. Kada je sluzokoža oštećena, ona ne može da apsorbuje hranljive sastojke iz hrane. Kao posledica neuhranjenosti javlja se poremećaj normalnog lučenja hormona, što dalje vodi do kašnjenja menstruacije.
Kod dijabetesa se poremećaj cilklusa i izostanak menstruacije javlja kada nivo šećera u krvi nije regulisan.
Nadutost i kašnjenje menstruacije
Nadimanje stomaka se javlja kada je stomak zategnut ili pun. Stanje može izazvati nelagodnost i bol, ali je obično privremeno i nije razlog za zabrinutost. U slučaju kad se javi paralelno s kašnjenjem menstruacije – nekoliko je mogućih uzroka.
Bonus video:
10 situacija kada smo morali 2x da pogledamo u obuću slavnih: Kokošije kandže i danas su nešto najčudnije ikad
Elle Style Awards 2024: Počinje odbrojavanje do najvećeg modnog događaja u regionu
Ni braon ni burgundi: Ova boja haljine se bez problema uklapa u svaki dnevni stil, a mi znamo 12 najlepših
Kako uštedeti na putovanja za praznike ove godine? Ovde pratite pad cena hotela i proći ćete 50% jeftinije
Otvorena je izložba Elle x L'Oréal Group: Pogledajte kolekciju fotografija "Lepota van okvira" u Francuskom institutu