Francuskinje su očigledno usavršile uživanje u boljim stvarima u životu—bilo da je reč o kroasanima, visokoj modi ili njihovom bezbrižnom je ne sais quoi. A sve to zahvaljujući la joie de vivre, filozofiji koja nadmašuje samo razumevanje sreće. Iako se prevodi kao radost života ili uživanje u životu, la joie de vivre nije samo o tome da budemo srećni; ona obuhvata složenost života i smatra da je sreća moguća samo zato što postojimo. Francuski filozofi već dugo istražuju ovaj vodeći princip francuskog života, ali do koje mere je joie zaista dostižna u našim svakodnevnim životima?
U svojoj knjizi Joie: A Parisian’s Guide to Celebrating the Good Life, Ajiri Aki, amerikanka u Parizu i osnivačica Madame de la Maison, istražuje kako joie može postati način života. Ona opisuje joie kao „nešto dublje, manje podložno promenama svakodnevnog života“, suprotstavljajući je sreći, koju smatra neposrednijom. Za Aki, joie se javlja u svakodnevnim trenucima—bilo da je u pitanju opuštena šetnja pariskim ulicama ili uživanje u jednostavnoj kafi na terasi. To je filozofija života u kojoj se radost povezuje sa svesnošću i cenjenjem trenutka.
Šta je La Joie de Vivre?
La joie de vivre obuhvata francuski izraz za življenje „dobrog života“. Za Aki, ovaj koncept naglašava sporiji i nežniji pristup životu, gde je pažnja na detalje i bitna i često nesvesna—bilo da je u pitanju kupovina svežih proizvoda na lokalnim pijacama umesto odlaska u supermarket ili potpuno prisustvo tokom razgovora sa prijateljima.
Koje su koristi života u Joie?
Pored očiglednog rezultata u poboljšanju raspoloženja, sreće, ispunjenosti i opšteg mentalnog zdravlja, pokazalo se da primena joie u životu može uticati i na fizičko zdravlje.Studija iz 2016. godine sa Univerzitetskog koledža u Londonu otkrila je da su osobe koje su izveštavale o višem uživanju u životu imale manji rizik od smrtnosti. Takođe se sugerisalo da što češće ljudi doživljavaju radost, to obično duže žive. Slično tome, studija sa Harvard univerziteta iz 2017. godine pokazala je da je optimizam povezan sa povećanim očekivanim životnim vekom, pokazujući da osobe sa pozitivnim stavom imaju značajno manji rizik od smrti usled srčanih bolesti, raka i drugih uzroka. Ove studije naglašavaju dubok uticaj temelja joie, poput ispunjenosti, radosti i uživanja, na zdravlje i dugovečnost. Prihvatanjem trenutnog trenutka i negovanjem radosti, možete ne samo poboljšati kvalitet svog života, već i potencijalno produžiti njegovo trajanje. Srećniji život može zaista biti duži.
Kako primeniti Joie u svakodnevnom životu
Iako joie može delovati jedinstveno francuski, nije potrebno biti Francuz ili živeti u Francuskoj da biste je doživeli. Evo nekoliko načina na koje Aki predlaže da uvrstite joie u svoj svakodnevni život:
Živite sa namerom
Život sa namerom znači donošenje odluka koje su u skladu sa vašim vrednostima donose ispunjenje u svakodnevni život. Kvalitet je ključan—ne samo u onome što konzumirate, već i u tome kako provodite svoje vreme. Kupite sebi kvalitetan džemper od kašmira, uživajte u posebnoj večeri sa voljenima, i aktivno slušajte svog partnera i njegove potrebe. Svesno ulažite u sebe—bilo da je to zdravlje, posao, iskustva ili veze— to je način da odajete počast onome ko ste. Na taj način stvarate život koji odražava ono što zaista ima značaj, olakšavajući izbegavanje sagorevanja i održavanje balansiranih odnosa između posla i života.
Negujte odnose
„Okupljanje donosi radost Francuzima, ali je takođe ključno za jačanje odnosa među porodicama i prijateljima, povezivanje generacija i izgradnju zajednice“, piše Aki. Ona mnogo piše o organizovanju, poistovećujući se sa ulogom tipične pariške domaćice koja ceni zajedništvo sa istomišljenicima i zajednicom. Bilo da je to dugi nedeljni ručak, kafa ili bilo koji obrok pripremljen zajedno, čin okupljanja je ključni deo joie. Ovi trenuci povezivanja ukorenjuju joie u nečemu većem od nas samih, bilo da je to zajednica, priroda ili filozofsko razumevanje života.
Usporite
U današnjoj kulturi žurbe, usporavanje može izgledati revolucionarno, ali to je kada odvojite svoje vreme da biste bili prisutni i pronašli radost. „Odvojite vreme za tu kafu ili čaj,“kaže Aki. „Nemojte je uzeti za poneti. Udaljite se od računara, uzmite pauzu za ručak, i nemojte ni pomisliti na posao. Jedite tortu i uživajte u svakom zalogaju. Imate pravo da uživate u onome što vam donosi zadovoljstvo.“ Usporavanje može izgledati kao uživanje u šetnji, obedovanje bez telefona i jednostavno dopuštanje sebi da budete tu gde ste. Nemojte žuriti, preopterećivati se ili osećati pritisak da sve uradite odjednom. Umesto toga, uskladite se sa svojim prirodnim ritmom i dozvolite sebi da potpuno budete prisutni u sadašnjem trenutku.
Pronađite inspiraciju u malim stvarima
Lako je propustiti lepotu svakodnevnog života i neposrednog okruženja, naročito kada ste stalno u pokretu. Ali ove male stvari su važne. Francuzi vole da uređuju svoje domove vintage stvarima i značenjskim detaljima, pronalazeći lepotu u svemu—od lepog peciva do prelepe haljine. Lepota se može otkriti u vašem domu, u načinu na koji se izražavate, i u povezivanju sa drugima. Tragajte za lepotom—ona bi mogla da vas inspiriše.