Pravoslavni Uskrs, ili Vaskrs, jedan je od najvažnijih i najradosnijih praznika u pravoslavnom hrišćanstvu. Obeležava se vaskrsenje Isusa Hrista, a vernici ga proslavljaju u duhu ljubavi, zajedništva i duhovne obnove. Iako je to vreme veselja, važno je ponašati se s poštovanjem prema običajima i tradiciji. Evo nekoliko smernica za lep i primeren uskršnji bonton:

1. Pozdravljanje na Uskrs

Tradicionalni uskršnji pozdrav glasi:

– „Hristos vaskrse!”

– Odgovor: „Vaistinu vaskrse!”

Ovaj pozdrav se koristi od Uskrsa pa sve do Spasovdana, i u crkvi i u svakodnevnoj komunikaciji.

2. Prisustvo liturgiji

Ako planirate da prisustvujete uskršnjoj liturgiji, obucite se pristojno i prikladno. Žene obično biraju suknje ili haljine dužine ispod kolena, često sa maramom na glavi, dok muškarci nose urednu, zatvorenu garderobu. Tokom službe se ne razgovara i poštuje se tišina.

3. Farbanje i tucanje jaja

Farbanje jaja, posebno crvenom bojom, simbolizuje Hristovu krv i novi život. Prvo jaje se farba u crveno i naziva se čuvarkuća – čuva se tokom cele godine u domu kao simbol zdravlja i zaštite.
Tucanje jajima je vesela tradicija, ali treba biti obazriv – ne tucati previše jako, i prihvatiti poraz s osmehom!

4. Uskršnji ručak

Za Uskrs se okuplja porodica, a trpeza je bogata nakon perioda posta. Bonton nalaže da se domaćinu čestita praznik, pohvali trud oko jela i da se obrok započne s poštovanjem, često molitvom ili osvećenjem jaja. Ako ste gost, lepo je doneti simboličan poklon – korpicu s farbanim jajima, kolače ili vino.

Kako dekorisati sto za Uskrs
Kako dekorisati sto za Uskrs Foto: Shutterstock

5. Pokloni i čestitanje

Pokloni nisu obavezni, ali su lepo iznenađenje, naročito za decu. To mogu biti sitnice – čokoladna jaja, uskršnji zeka ili knjige s uskršnjom temom. U čestitkama se koristi tradicionalni pozdrav i lepe želje: zdravlje, sreća, mir i blagoslov.

6. Umerenost u svemu

Iako je praznik radostan, bonton podrazumeva umerenost – kako u jelu i piću, tako i u ponašanju. Uskrs je vreme kada se posebno vodi računa o miru, zahvalnosti i dobrim delima.

U duhu praznika, najlepše je provesti vreme s porodicom, pomoći onima kojima je to potrebno i radovati se zajedno. Uskrs je poziv da budemo bolji, strpljiviji i plemenitiji – u tome i jeste njegova suština.

Šta nikako ne radi na Uskrs

1. Ne dolaziti praznih ruku ako idete u goste

Ako idete kod nekoga na uskršnji ručak, nije lepo doći bez ičega. Mali znak pažnje je dovoljan – korpica sa jajima, kolači, vino ili neki simboličan poklon.

shutterstock_1650868264.jpg
Foto: Shutterstock

2. Ne započinjati rasprave ili teške teme

Uskrs je vreme mira, pomirenja i zajedništva. Neprimereno je kvariti atmosferu prepirkama, politikom ili starim nesuglasicama. Praznik je prilika da se ljudi zbliže.

3. Ne ismevati ili nipodaštavati verske običaje

Možda ne učestvujete u svim običajima, ali nije u redu ismevati farbanje jaja, odlazak u crkvu ili molitvu. Poštovanje prema verovanju drugih je osnov bontona.

4. Ne tucati jaja previše agresivno

Tucanje jajima je zabava, ne borba. Preterano udaranje ili varanje (npr. korišćenje ukrašenog kamenčića ) nije u duhu igre.

5. Ne zaboraviti zahvalnost

Bilo da ste domaćin ili gost, važno je biti zahvalan – na hrani, na zajedništvu, na vremenu koje provodite s drugima. Uskrs je praznik radosti i zahvalnosti.

Hristos vaskrse!