Nutricionistkinja Laura Parada ističe da pijenje biljnih čajeva nakon ručka ili večere pomaže u smanjenju unosa kalorija. „Biljni čajevi ne pomažu samo u varenju, već nam pružaju i to malo zadovoljstvo koje tražimo na kraju obroka, kada ostane osećaj da želimo još nešto, a tu želju obično zadovoljavamo slatkom hranom“,objašnjava. „Oni su dobar način da završimo obrok, a da mu ne dodamo još kalorija, a zauzvrat dobijemo koristi za varenje."
Ovo je preporuka koju nutricionisti često ponavljaju nakon večere, kada je reč o zdravom mršavljenju: pijte biljne čajeve kao desert kako biste ograničili želju za slatkim i umirili želudac i um. „Na kraju večere naša usta često traže promenu podsticaja i ukusa, želeći da završimo s nečim slatkim. Pomoću biljnih čajeva možemo dodati bogat ukus i završni akord“, objašnjava psiholog i nutricionista Itziar Digon, koji takođe naglašava emocionalne i zasitne prednosti ove prakse.
Prednosti kamilice
Među svim biljnim čajevima, posebno su zdravi oni od kamilice. Ova veoma česta biljka može da se pohvali dugim spiskom korisnih svojstava:
- je antioksidans, deluje protivupalno, antibakterijski, antifungalno (sprečava mikozu, infekciju izazvanu patogenim gljivama koja može da zahvati kožu, kosu, nokte i sluzokože), deluje protiv grčeva, protiv upala i antivirusno;
- pomaže u varenju;
- deluje zasitno;
- podstiče opuštanje i pomaže u boljem odmoru;
- pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Kamilica i višak glukoze u krvi
Poslednje svojstvo kamilice je posebno važno, jer višak glukoze u krvi direktno utiče na sitost i umor (ako izbegnemo ove viškove, osećamo se odmornije). Kao što je 2015. godine objavljeno u jednoj studiji, kratkotrajna konzumacija ovog napitka ima povoljne efekte na kontrolu nivoa glukoze u krvi.
Koje biljne čajeve još možete izabrati uveče?
Kao što naglašava Laura Parada, najvažnije je da izaberete biljne čajeve koji ne sadrže kofein, tein ili druge stimulante koji bi mogli ometati odmor. „Takođe, ne smeju sadržavati diuretike koji bi vas naterali da se budite tokom noći kako biste išli do WC-a. Takođe, važno je da se izbegnu dodani šećeri.“ Evo nekoliko ideja:
- Biljni ili mentol čajevi zbog svoje moći za varenje.
- Napici od melise, pasiflore ili lavande.
- Čaj od đumbira: Ima protivupalna i vazodilatacijska svojstva koja pomažu poboljšanju cirkulacije, pospešuju varenje i sprečavaju gorušicu kada pojedete previše ili premalo.
- Napitak od komorača.
- Napitak od cimeta i kurkume: Deluje protivupalno, blagotvorno utiče na varenje i pospešuje cirkulaciju.
- Kamilica: Poboljšava procese varenja, podstiče odmor i to se vidi na koži. To je umirujuća infuzija.
Tamne farmerke koje su zamena za elegantne pantalone: 8 modela koji su šik i za posao i za večernje koktele
Očekivali ste nešto novije? Ovo je omiljena maskara Kejt Midlton bez koje ne može još od 2004. godine
3 bjuti tajne Sofije Vergare za mladolik izgled u 50-im: Potpuno prirodne metode koje su koristile i naše bake
Ovo piće Njujorčani najviše naručuju u kafićima: Klasik koji mnogi vole bio je za 133% popularniji u decembru
3 znaka da je vašoj pegli za kosu istekao rok trajanja: Ne ignorišite ih jer drastično oštećuju kosu