Nove čizme mogu biti vrlo klizave na glatkim i mokrim površinama, a najčešće nam omiljene cipele priređuju nezaboravan ples na ledu.

Ukoliko su vas ledeni dani ponovo zatekli sa čizmama koje se klizaju, pored trika kako da obuću učinite vodootpornom, otkrijte kako da sprečite da se ozbiljno povredite pri šetnji napolju.

Ukoliko trenutno niste u prilici da kupujete nove, postoji nekoliko metoda da sprečite klizanje.

Pre svega, želimo da podelimo nekoliko saveta koje treba imati na umu pri kupovini čizama za zimu.

Kakve čizme se ne klizaju?

Da cipele ne bi klizile, đon treba da bude od materijala koji obezbeđuje dobro prianjanje. To može biti obična ili termoplastična guma.

Gazeći sloj bi trebalo da ima ne previše duboke, već nasumično raspoređene žljebove. Bolje je dati prednost modelima sa čvrstim đonom ili niskim širokim potpeticama. Visina platforme ne bi trebalo da bude veća od 5 cm.

Gumeni đon može izdržati ekstremne temperature. Fleksibilni elastični materijal obezbeđuje čvrstu vezu sa ledenom površinom.

U termoplastičnoj gumi (TEP) kombinuju se svojstva vulkanizovane gume i termoplasta. Čvrstoća i elastičnost su glavne prednosti ovog materijala. Cipele sa takvim đonom su lagane i udobne, apsolutno ne klizaju na ledu. TEP zadržava svojstva na temperaturama do -45 ° C.

Đon od poroznog materijala, kao što je poliuretan se kliže na ledu.
Shutterstock 

Đon od poroznog materijala, kao što je poliuretan, smrzava se i gubi svoju fleksibilnost. Takva čizma postaje glatka i cipele počinju da klizaju.

Šta učiniti da se đonom ne kliza?

Možete probati da napravite oblogu od superlepka. Đon čizme namastite alkoholom nakon čega je celu površinu premažite lepkom. Da bi se poboljšao efekat, lepak se može naneti još jednom, nakon što se prvi sloj osuši. Zatim se čizma stavlja u pesak i dobro pritisne tako da se zrna zalepe u lepak. Ne hodajte po stanu u takvim cipelama kako ne biste oštetili podove.

Silikonski lepak je druga opcija. Donji deo đona mora biti tretiran velikim brusnim papirom, a zatim zamazan silikonskim lepkom. Postupak se ponavlja dva puta, zatim se cipele suše dok se lepak potpuno ne stvrdne (oko 2 dana).

Jeftin trik koji pomaže da se čizme ne klizaju na ledu.
Instagram 

Ako spalite stare čarape ili hulahopke, one će se istopiti. Rezultat je viskozna, lepljiva supstanca koja se nanosi kap po kap na đon.

Komadi flanela, zakrpa ili selotejpa zalepljeni na dno đona pomoći će da se smanji klizanje. Da bi duže trajalo, cipele se moraju dobro oprati i osušiti pre lepljenja.

Ovaj metod je jednostavan i pristupačan, ali kratkotrajan. Posle najviše dva dana, moraćete da stavljate komade tkanine ponovo.