Način govora može učiniti da izgledate nesigurno: Stručnjak za jezik otkrio 5 trikova za ulivanje samopouzdanja

5 trikova za govor koji ulivaju poverenje i samopouzdanje

Shutterstock

Iako stil govora nije uvek jasan pokazatelj samopouzdanja, način na koji neko govori može učiniti da deluje nesigurno, čak i kada to nije slučaj.

Zato je važno analizirati svoje jezičke navike i zapitati se da li govorite sa samopouzdanjem. Ako se stalno izvinjavate bez stvarnog razloga ili ako svaki zahtev pretvarate u molbu sa previše reči, možda je vreme da napravite neke promene.

Ove promene pomoći će vam da delujete mnogo sigurnije, naročito u profesionalnom okruženju, tvrdi Debora Tanen, ekspert za jezik, profesor lingvistike na Univerzitetu u Džordžiji u SAD-u i autorka bestselera "You Just Don’t Understand: Women and Men in Conversation."

Trikovi koji pomažu da govorite sa više samopouzdanja

Evo nekoliko govora i ponašanja koja ulivaju poverenje i sigurnost. Koristite ih svaki put kada planirate važan razgovor:

Smanjite nepotrebna izvinjenja

Tanen upozorava da kada se izvinjavate više nego što je uobičajeno ili više nego što je potrebno (kada stvarno nije potrebno), to može biti shvaćeno kao znak nesigurnosti i nedostatka poverenja.

„Nema ničeg lošeg u izvinjavanju. To je često automatski način da pokažeš poštovanje prema drugima“, kaže Tanen.

Zato, nemojte biti previše strogi prema sebi ako se često izvinjavate, ali pokušajte da se klonite izvinjenja kada za to stvarno nema potrebe.

Jedan način da to postignete je da izvinjenja zamenite sa „hvala“. Na primer:

  • Izvinjavam se što kasnim. → Hvala što ste čekali da počnemo.
  • Izvinjavam se što sam to zaboravila. → Hvala što ste me podsetili na to.

Naravno, nemojte zaboraviti da se izvinite kada to stvarno potrebno, jer to pokazuje na vaše poštovanje i empatiju, a ne nesigurnost.

Bertrand-Hillion Marie-Paola/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Budite direktni kada imate zahtev

Pre nego što nešto zatražite, posebno na poslu, razmislite da li je to zaista zahtev ili molba (usluga). Tanen objašnjava da kada dajete uputstva na indirektan način, to može zvučati kao „Možeš li da mi učiniš uslugu i…?“, dok je zapravo to samo zahtev.

S druge strane, kada zaista tražite uslugu, ta vrsta govora je potrebna jer pokazuje poštovanje prema vremenu druge osobe i zahvalnost za njenu spremnost da ti pomogne. Dakle, nemojte izbaciti te fraze, već ih koristite samo kada stvarno tražite uslugu.

Primeri:

  • Možeš li da zatvoriš vrata kad ideš? → Ja idem, molim te, zatvori vrata kad ideš.
  • Možeš li da opereš sudove? → Želela bih da opereš sudove večeras. Da li ti to odgovara?

Izbegavajte tvrdnje koje zvuče kao pitanja

Još jedna česta navika je da se tvrdnje izgovaraju u obliku pitanja. Stručnjakinja za jezik kaže da promena intonacije na kraju rečenice može učiniti da zvuči kao pitanje.

Bertrand-Hillion Marie-Paola/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Poput drugih govora, ovo je često nešto što ljudi koriste kako bi se uverili da su drugi saglasni sa onim što kažu. Na primer, možete promeniti ton kada kažete „Završavam ovo do kraja dana?“, kao da postavljate pitanje.

Umesto toga, ili zadrži ton i izgovori tvrdnju ili postavi konkretno pitanje, ako to zaista želite.

Primeri:

  • Završavam ovo do kraja dana? → Koji je rok za ovo?
  • Možeš li mi reći ako nešto ne razumeš? → Imaš li pitanja ili nešto nije jasno?

Postavite jasne vremenske rokove za svoje zahteve

Još jedan način da delujete sigurno kada nešto tražite je da postavite realističan vremenski okvir za to. Ova strategija najbolje funkcioniše na poslu, ali može biti korisna i u drugim situacijama.

Takođe, postavljanje jasnog vremenskog okvira može pomoći i drugoj osobi, jer će znati da li ima vremena da ispuni vaš zahtev.

Pazite da ne postavljate rokove koji bi mogli dovesti drugu osobu u neprijatnu situaciju, jer to neće pokazati poverenje, već nepoštovanje vremena drugih.

Primeri:

  • Možeš li mi poslati beleške sa sastanka? → Treba mi beleške sa sastanka do sutra u podne. Da li ti to odgovara?
  • Možeš li da ideš u prodavnicu ako imaš vremena? → Pripremam večeru večeras u 7. Možeš li da svratiš do prodavnice pre toga?

Budite strpljivi sa sobom i vežbajte

Promena načina na koji govorite neće se desiti preko noći, niti je to potrebno. Samopouzdanje se ne prenosi samo jezikom. Ako želite da zvučite sigurnije i poboljšate svoje komunikacione veštine, samo treba da vežbate.

Koristite ove savete i primenite ih u različitim oblastima života (na poslu, u prijateljstvima, u romantičnim vezama itd.). Pronađite verzije koje vam odgovaraju i uvrstite ih u svoj svakodnevni govor.