Iako nisu sve ove stvari tehnički dizajnerske greške, mogu se smatrati velikim "no no" u enterijeru. Ako imate bilo šta od ovoga u svom domu, budite spremni da naučite kako to da ispravite.
Zavese koje ne dodiruju pod
Osim ako ne govorimo o kafić zavesama postavljenim preko kuhinjskog prozora, zavese bi uvek trebale da se protežu do poda. One koje se zaustavljaju neposredno ispod okvira prozora ili — što je još gore — vise nekoliko inča iznad poda čine prostoriju jeftinom. Prekratke zavese takođe stvaraju vizuelni prekid na zidu, uzrokujući da plafon deluje niže, a prostorija manja.
Kako to ispraviti:
Pre kupovine zavesa, uvek pažljivo izmerite i obavezno uzmite u obzir i štap za zavese kada određujete potrebnu dužinu. Idealno, vaše zavese bi trebale samo da dodiruju pod. Ako je potrebna dužina između standardnih veličina, izaberite dužu i jednostavno postavite štap za zavese malo više.
Slike postavljene previše visoko ili nisko
Nepravilno postavljene slike su jedan od najvećih grešaka u enterijeru. Kada je umetnost postavljena previsoko ili prenisko, to odmah čini prostoriju neurednom i odvlači pažnju od samog umetničkog dela. Kao u umetničkoj galeriji ili muzeju, umetnost u vašem domu treba da bude postavljena na visini očiju kako biste je najbolje mogli ceniti. Ne biste trebali imati osećaj da morate da uvijate vrat ili se saginjete da biste je videli.
Kako to ispraviti:
Na sreću, postoji jednostavan trik za postavljanje bilo kojeg umetničkog dela — bez obzira na veličinu ili orijentaciju — na pravilnoj visini. Prosto osigurajte da je centar dela otprilike 150cm od poda. Jedini mogući izuzetak je kada postavljate umetnost iznad nameštaja poput sofe ili kreveta. Generalno, slika treba da bude postavljena 15-20cm iznad komada nameštaja, pa možda ćete morati malo da prevarite pravilo od 150cm. Prilagodite ga malo više ili niže kako ne bi bio previsoko ili preblizu nameštaju.
Osnovno osvetljenje
Internet se već neko vreme kolektivno bori protiv "glavnog osvetljenja". Ima toliko alternativnih rešenja koja su mnogo prijatnija za oči od osnovnog plafonskog osvetljenja. Osnovno osvetljenje je često previše jako i baca čudne senke koje nisu laskave ni za vas ni za vaš dom.
Kako to ispraviti:
Ambijentalno svetlo — iz lampi, zidnih lampi ili čak sveća — uvek će izgledati mnogo udobnije od jakog svetla sa plafona. Razmislite kako možete doneti svetlost bliže visini očiju, bilo postavljanjem lampe pored sofe, stavljanjem lampe na sto ili paljenjem sveća na komodi. Rasporedite te svetlosne izvore po prostoru za uravnotežen izgled.
Premali tepih
Tepisi mogu biti investicija, pa razumem zašto neki ljudi biraju manje veličine kako bi uštedeli novac. Međutim, tepih koji je previše mali za prostor može biti gori od toga da nema tepiha uopšte jer može učiniti da prostorija izgleda neprikladno i mnogo manje nego što zapravo jeste.
Kako to ispraviti:
Osim ako vaša soba nije stvarno mala (mislim na veličinu kutije za cipele), prostirke dimenzija 5x7 će biti previše male. Uvek biste trebali izabrati najmanje 8x10 ili veće, ako prostor dopušta. To je zato što želite da prednje dve noge vašeg nameštaja budu na tepihu. Dakle, ako raspored u vašem dnevnom boravku uključuje dve stolice okrenute prema sofi, prednje noge i stolica i sofe treba da budu na tepihu. To pomaže da se učvrsti raspored nameštaja i sprečava da tepih izgleda kao da lebdi na sredini. Takođe, želite da tepih pređe nekoliko inča izvan krajeva nameštaja sa svake strane. Ako, međutim, imate mali ali prelep tepih od kojeg ne možete da se odvojite, možete ispod njega staviti veći sisalni tepih da bi izgledao proporcionalnije prostoru.
Usaglašeni setovi nameštaja
Usaglašeni setovi nameštaja mogu biti praktični (možete opremiti celu sobu jednom jednostavnom kupovinom), ali ostavljaju utisak iz nameštajne izložbe. Kada se krevet, komoda i noćni ormarići savršeno podudaraju, to znači samo jedno - prostoriji nedostaje karaktera i deluje vrlo uniformisano.
Kako to ispraviti:
Uzmite vremena da pronađete nameštaj koji volite i ne brinite da sve mora biti savršeno usklađeno. Uključivanje različitih stilova i završnica daje prostoru karakter i čini ga više ličnim. Kupovina polovnog nameštaja je fantastičan način da pronađete jedinstvene komade, ali možete takođe stvoriti dinamičan izgled i sa novim nameštajem. Tražite komade koji se međusobno dopunjuju i dele slične karakteristike kako biste stvorili koherentan izgled koji nije previše uštogljen.
Lažni materijali
Sve što je napravljeno od jeftine, masovno proizvedene plastike koje se pretvara da je nešto drugo predstavlja veliko "ne" u enterijeru. To uključuje lažni mermer, ciglu, pločice, drvo, pa čak i biljke. Verujte mi, svi možemo da primetimo da to nije pravo.
Kako to ispraviti:
Pre nego što posegnete za lažnim opcijama kao lakim, jeftinim rešenjem, razmislite o tome da li bi dodatna investicija truda ili sredstava bila vredna. Kada je reč o nameštaju i dekoru, ako niste spremni da investirate u pravi stočić od mermera ili od solidnog travertina, potražite pristupačnije materijale koji deluju skupo. Posuda, vaza ili dekorativna činija napravljena od luksuznog materijala može značajno doprineti da vaš dom izgleda skuplje.
#1 anti-frizz proizvod koji će spasiti vašu frizuru od vlage: Ne masti i ne otežava kosu, a skroz je ispravlja
Muška verzija Viktorije Bekam i bliznakinja Džesike Albe: Deca poznatih koja su kopije svojih roditelja
Bronzing gel za telo o kom svi pričaju: Daje prirodan osunčan ten i idealan je za hladnu sezonu
Ilon Mask kupuje odela u radnji gde i najveći frajer Danijel: Lista čekanja je 3 meseca, a cena prava sitnica
Cipele koje bi 1/1 prošle kao YSL štikle: Večni model odiše luksuzom, a 10x je jeftiniji od originala