Kao najveći kulturni događaj godine, dodela Oskara su nekada bili garantna prilika da najbolje i najsjajnije zvezde Holivuda vidimo na jednom mestu.

S obzirom na to da prestižni Dolbi teatar u Los Anđelesu može da primi samo 3.300 ljudi, zvezde i reditelji su bili žrtve žestoke konkurencije za karte – koje se oduvek smatraju najtežima za nabaviti u gradu.

Ali dok su zvezde ulazile na crveni tepih 97. po redu ceremonije u nedelju veče – sa velikim dobitnicima kao što su Ejdrijen Brodi,  Majki Medison i Zoe Saldana –  delovale je kao da neki od najvećih lica filmske industrije nedostaju.

Holivudske veteranke, od kojih su mnoge nekada bile smatrane za pravi "lik" Oskara, nisu bile viđene ni na crvenom tepihu, ni tokom ceremonije, niti na legendarnom Vanity Fair afterparty-u.

Dženifer Aniston na svečanom događaju
Foto: HFPA Photographer / PictureLux / Profimedia

U stvari, mnoge, kao što su Anđelina Džoli, Gvinet Paltrou i Dženifer Aniston, nisu prisustvovale već nekoliko godina, pri čemu je Džoli čak priznala da „ulazi i izlazi iz“ sezone nagrada u poslednje vreme.

I uprkos tome što je bila u centru pažnje nakon svoje izuzetne uloge u filmu "Babygirl", legendarna glumica Nikol Kidman nije bila prisutna.

Tom Kruz, uprkos tome što je prisustvovao pre-Oskarskom ručku 2023. godine, čini se da nije prisustvovao glavnoj ceremoniji od 2012. godine, dok Leonardo Dikaprio i Riz Viterspun nisu prisustvovali već nekoliko godina.

Leonardo Dikaprio na dodeli Oskara
Leonardo Dikaprio na dodeli Oskara Foto: MARK RALSTON / AFP / Profimedia

Zvezde su umorne od ceremonija

Čini se da su A-listeri „umorni“ od intenziteta ovih događaja nakon što su godinama bili u centru pažnje, a Oskari su sve više postali "opciono" mesto u kalendaru – naročito ako glumac nije nominovan ili nije u ulozi prezentera.

U međuvremenu, sve veća prisutnost influensera na crvenom tepihu kako bi privukli publicitet mogla je da dovede do toga da neki osete da događaj više nije na nivou na kojem je bio ranije.

Govoreći za FEMAIL, PR i brending stručnjakinja Hejli Najf je rekla: „Mnogi etablirani glumci koji se time bave već godinama, preferiraju da se ne ističu previše u javnosti, i sada prisustvuju samo ako je to relevantno za njihovu karijeru i imaju direktnu povezanost sa filmom koji je nominovan.

„Umorni su od nagrada, a s obzirom na opadanje televizijskih rejtinga, možda više ne vide dodele nagrada kao 'mesto koje treba posetiti'.“

Hejli je dodala da mnogi A-listeri sada biraju „intimnije“ događaje gde se osećaju prijatnije i u svom krugu, umesto da prisustvuju celoj ceremoniji.

Leonardo Dikaprio, na primer, prisustvovao je pre-Oskarskoj večeri koju su organizovali Chanel i Charles Finch u Polo Lounge-u, intimnom okupljanju održanom uoči dodele nagrada – uprkos tome što nije prisustvovao celokupnoj ceremoniji od 2020. godine.

Influenseri bi mogli biti razlog

Hejli je nastavila: „Poslednjih godina, Akademija je aktivno pokušavala da angažuje mlađu publikupozivajući ključne influensere sa društvenih mreža na glavnu ceremoniju.

„Privlačenje influensera dizajnirano je da premosti jaz između tradicionalnog i savremenog Holivuda, a partnerstva sa brendovima poput TikToka su pokušaj da se dosegne mlađa publika.

„Međutim, ovo je moglo izolovati starije, veće zvezde i sprečiti ih da prisustvuju. Ali ova evolucija predstavlja posvećenost Akademije da ostane relevantna u brzo promenljivom okruženju.“

Lični razlozi

Pored rastuće tendencije da se izbegava prisustvo, ove godine mnoge zvezde imaju lične razloge da ne prisustvuju – naročito ako su  prethodnih godina bili ignorisani.

Anđelina Džoli, na primer, ove godine prisustvovala je Zlatnom globusu i Critics Choice nagradama – ali je odbila da prisustvuje Oskarima od 2014. godine, kada je bila sa svojim bivšim mužem Bradom Pittom.

Anđelina Džoli i Bred Pit na dodeli Oskara 2014. godine
Anđelina Džoli i Bred Pit na dodeli Oskara 2014. godine Foto: Celebrity Monitor, PacificCoastN / Pacific coast news / Profimedia

Navodno je bila „razočarana“ zbog svoje ignorisane nominacije za glavnu ulogu u filmu Maria, jer su insajderi PageSix tvrdili da je Holivud stao na stranu njenog bivšeg muža Breda Pita – koji je takođe preskočio ceremoniju 2025. godine.

Međutim, s obzirom na to da je Anđelina prvi put postala dobitnica Oskara pre 25 godina, možda je ona samo jedna od mnogih zvezda koja je jednostavno umorna od nekadašnjih reflektora Oskara.

Anđelina Džoli i Bred Pit na dodeli Oskara 2012. godine
Anđelina Džoli i Bred Pit na dodeli Oskara 2012. godine Foto: JOE KLAMAR / AFP / Profimedia

„Prosto odeš na nekoliko [događaja], a onda se vratiš kući i ne dozvoliš da to postane centralno mesto u tvom životu. Fokusiraš se na umetnost. Veoma je važno ne uzimati sve previše ozbiljno i ne dozvoliti da ti to konzumira dane ili posao.“, rekla je glumica nedavno.

Iako je prethodno izrazila da „voli Oskare“ u intervjuu za Times i sada doživljava novi talas uspeha sa filmom Babygirl, kao i nakon uloge u Netflix filmu The Couple, Nikol Kidman takođe nije bila prisutna.

Kidman nije dobila nijednu Oskarsku nominaciju za svoju ulogu u Babygirl, uprkos velikom uspehu filma, u kojem igra Romy Mathis, udatu izvršnu direktorku tech kompanije koja započinje aferu sa mladim internom Herisom Dikinsonom.

Nikol Kidman na dodeli Oskara 2022. godine
Nikol Kidman na dodeli Oskara 2022. godine Foto: ANGELA WEISS / AFP / Profimedia

Bredli Kuper – koji je nominovan 12 puta, ali nikada nije pobedio – takođe nije prisustvovao ove godine.

Godine 2024. bio je nominovan tri puta za svoj film Maestro – za najbolji film, najboljeg glumca i najbolji originalni scenario – ali je ipak otišao kući bez nagrade.

Govoreći 2020. godine za zvezdu Hamiltona Entonija Ramosa, Kuper je opisao sezonu nagrada kao „potpuno lišenu umetničkog stvaranja“ – a nakon svojih teškoća prošle godine, nije bio viđen na ceremoniji 2025. godine.

Ove godine, moćni par Zendaja i Tom Holand takođe su bili odsutni, nakon što je Zendaja ignorisana uprkos svojim izvanrednim ulogama u filmovima Dune: Part Two i Challengers prošle godine.

Zendaja na Oskaru 2022
Foto: ANGELA WEISS / AFP / Profimedia

Tom, s druge strane, fokusira se na svoju pozorišnu ulogu u Romeo i Julija, a ne na velike ekrane.

Ovo nisu prvi Oskari da nisu prisutne poznate face

Godine 2015. skandal sa „belim pranjem“ na poslednjim Oskarima doveo je do druge godine zaredom kada su svi nominovani za glumačke uloge bili belci, što je izazvalo industrijsku krizu.

Ceremoniju su bojkotovali Vil i Džada Pinket Smit zbog nedostatka različitosti.

Spike Lee je na Instagramu napisao: „Kako je moguće da su 2. godinu zaredom svih 20 kandidata u glumačkoj kategoriji beli? 40 belih glumaca u 2 godine nema nikakvog smisla.“

Godine 2016, Riz Viterspun – koja takođe nije bila prisutna na događaju ove godine – pridružila se napadu na "bele" Oskare, pišući na Fejsbuku: "Tako sam razočarana što neki od najboljih filmova, filmaša i performansi iz 2015. nisu bili prepoznati."

"Stvarno sam cenila ovaj članak u TIME o nedostatku rasne i rodne raznolikosti u ovogodišnjim Oskar nominacijama."

Podelila je članak iz TIME magazina i dodala: "Ništa ne može umanjiti kvalitet njihovog rada, ali ovi filmaši zaslužuju priznanje."