FDA upozorenje „da se ne kupuju i ne koriste proizvodi za hemijske pilinge“, izdato 2024. godine, odnosilo se na proizvode za piling kod kuće koji sadrže kiseline kao što su trihloroacetična (TCA), glikolna, salicilna i mlečna u izuzetno visokim koncentracijama koje mogu izazvati hemijske opekotine, oticanje, pa čak i trajna oštećenja. U upozorenju su navedeni konkretni proizvodi koji su prodavani putem Amazona, Wal-marta i drugih maloprodajnih platformi. Neki su sadržavali 100% TCA, dok su drugi imali 70% glikolne kiseline.

Razumemo, međutim, čak i bez zastrašujućih FDA upozorenja, hemijski pilingi kod kuće mogu delovati zastrašujuće. Mentalna slika koja se stvori pri pomenu reči „piling“ ne čini ovom tretmanu nikakvu uslugu. Ali ako ga pravilno koristite, može vam omogućiti lepši ten bez potrebe da kročite u ordinaciju dermatologa. Pa smo odlučili da istražimo kako najbolje i najbezbednije koristiti pilinge kod kuće. Opcija je mnogo više nego što smo mislili i postoji mnogo faktora na koje treba obratiti pažnju: Koje kiseline biste trebali koristiti za vašu specifičnu kožnu potrebu (na primer, pilingi sa salicilnom kiselinom čine čuda za akne); koja bi koncentracija tih kiselina trebalo da bude; i koji format se najbolje uklapa u vašu ostatak rutine za negu kože.

Šta je hemijski piling?

Hemijski piling je bilo šta što „ljušti“ kožu tako što omekšava tečnost koja vezuje ćelije za gornje slojeve kože, koristeći hemikaliju (najčešće glikolnu, mlečnu i salicilnu kiselinu), umesto fizičkog trljanja, kao što je to slučaj sa zrnima ili granulama, ili oštećenja putem toplote, kao što to radi laser. Uklanjanjem starih, oštećenih ćelija kože, pilinzi eliminišu dosadnost, promene u boji kože i neravnomernu teksturu. 

Izdvojili smo 5 najboljih pilinga koji će vas rešiti suve i dehidrirane kože.
Foto: Shutterstock

Koje kiseline su najbolje za vaše potrebe?

Dok pregledate proizvode u radnji, obratite pažnju na listu sastojaka da biste našli kiseline koje direktno rešavaju vaš specifičan problem sa kožom. Evo brzog vodiča.

Za čišću kožu, tražite salicilnu kiselinu. Preporučena maksimalna koncentracija za upotrebu kod kuće: 2%. Za lečenje akni i prevenciju novih bubuljica.

Za smanjenje ožiljaka od akni, tražite glikolnu kiselinu. Preporučena koncentracija za upotrebu kod kuće: 5-10%. Ako želite da rešite posledice intenzivnog izbijanja akni, dr. Westbay preporučuje glikolnu kiselinu kako bi izbledela hiperpigmentaciju i ožiljke.

Da biste izravnali teksturu kože, tražite mandeličnu kiselinu. Preporučena maksimalna koncentracija za upotrebu kod kuće: 10%.

Koji format hemijskog pilinga da koristite kod kuće?

Sada kada znate koje kiseline tražiti, možda se pitate koji format da odaberete—jesu li to jastučići, serumi, tonici ili sve to zajedno? Mi vam pomažemo da odlučite.

Miteseri su česta pojava na koži sa kojom se bore mnoge žene i muškarci gotovo svih starosnih grupa.
Foto: Instagram

Piling jastučići

Oni su možda najpraktičniji i najlakši za upotrebu od svih proizvoda za hemijski piling kod kuće. Lako se koriste, ne prljaju i obično su dovoljno blagi za sve tipove kože, čak i osetljive.

Serumi za noćnu upotrebu

Strpljenje je vrlina u životu; u nezi kože često je to i nužnost. Neki pilinzi daju gotovo instant sjaj, ali drugi proizvodi deluju postepeno, uključujući serume za noćnu upotrebu.

Tonici/Piling rastvori

Tražite brzu i temeljnu eksfolijaciju? Piling rastvori mogu biti idealan format za vas, jer obično sadrže visoke koncentracije kiselina koje deluju dublje.

Višestepeni setovi

Ovi setovi su odlični za ljude koji žele da se pozabave specifičnim problemima ili više kožnih problema jer kombinuju eksfolijaciju i hidrataciju.

Kako bezbedno koristiti piling kod kuće?

Svaki proizvod za piling ima svoje uputstvo, ali dermatolozi nude nekoliko saveta da vam iskustvo bude bezbedno i efikasno.

  • Testirajte proizvod na malom delu kože.
  • Počnite sa čistom kožom.
  • Izbegavajte osetljive delove kože.
  • Ne zaboravite na hidrataciju.
  • Ređe je delotvornije.
  • Nikada ne zaboravite na zaštitu od sunca.
  • Pilinzi nisu za svakog, posebno za osobe sa osetljivim kožnim stanjima, kao što su ekcem, alergije i rozacea.